لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

سوریه خواستار بحث و بررسی طرح صلح پیشنهادی روسیه شد


دیدار ولید معلم وزیر خارجه سوریه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سوچی – عکس از آرشیو
دیدار ولید معلم وزیر خارجه سوریه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سوچی – عکس از آرشیو

اوپوزیسیون سوریه طرح صلح پیشنهادی مسکو را فاقد نکات جدید خوانده و آن را رد کرده است.

سوریه اعلام کرده که مایل است در سال میلادی پیش رو در «مشاوره‌های مقدماتی» در مسکو برای ازسرگیری گفتگوهای صلح و پایان دادن به جنگ داخلی شرکت کند.

اما گروه اوپوزیسیون سوریه که از جانب غرب حمایت می‌شود روز شنبه طرح روسیه را رد کرد و گفت «هیچ چیز جدیدی در این طرح نیست.»

تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام وزارت خارجه گفت «سوریه آماده است تا در مشاوره‌های اولیه در مسکو برای تأمین خواست‌های مردم سوریه برای برون‌رفت از بحران شرکت کند.»

مسکو، متحد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، فشار می‌آورد تا گفتگوهایی که بهمن‌ماه سال گذشته بدون نتیجه رها شد، بار دیگر از سر گرفته شود.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در آذر ماه گفته بود که از گروه‌های اوپوزیسیون سوریه خواسته است که تا پیش از گفتگوهای مستقیم با دولت دمشق، بر سر یک رویکرد مشترک توافق کنند. اما آقای لاوروف مشخصاً نگفت کدام‌یک از گروه‌های اوپوزیسیون در گفتگوها شرکت خواهند کرد. دمشق برخی از گروه‌های مخالف را برمی‌تابد ولی اوپوزیسیون در تبعید آن‌ها را قبول ندارند.

هادی البحرا، رهبر گروه اوپوزیسیون موسوم به «ائتلاف ملی»، که در ترکیه مستقر است، روز شنبه در قاهره با نبیل العربی، رئیس اتحادیه عرب، دیدار کرد و در یک کنفرانس خبری گفت «برخلاف شایعات، از اقدامات ابتکاری خبری نیست.» خبرگزاری دولتی مصر – منا – به نقل از آقای البحرا گفته است:

«روسیه اقدام ابتکاری روشنی در دست ندارد، و تنها ما را به یک نشست و گفتگو در مسکو فراخوانده، بدون این که طرح مکتوب یا ابتکار روشنی داشته باشد.»

مسکو همواره از دولت سوریه حمایت کرده – از جمله با تأمین اسلحه؛ اما از شروع خیزش‌های دموکراسی‌خواهانه در خاورمیانه و شمال آفریقا – که به بهار عرب شهرت یافت – و سقوط چند رهبر دیکتاتور کشورهای عربی که با کرملین پیوندهای بسیار نزدیکی داشتند، دولت بشار اسد به متحد مهمتری برای روسیه تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG