لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۸

تقدیر رییس جمهوری اوباما از نیروهای مسلح در روز کریسمس


پرزیدنت اوباما به همراه همسرش میشل کریسمس رابه نظامیان آمریکا تبریک می گوید، در یک پایگاه تفنگداران دریایی. هاوایی
پرزیدنت اوباما به همراه همسرش میشل کریسمس رابه نظامیان آمریکا تبریک می گوید، در یک پایگاه تفنگداران دریایی. هاوایی

رییس جمهوری باراک اوباما، بر پایه سنت همه ساله در روز کریسمس با حضور در یکی از پادگان های نظامی آمریکا برای گفتن تبریک و تقدیر برای ازخود گذشتگی ها و خدمات زنان و مردان یونیفورم پوش، گفت زحمات نیروهای مسلح آمریکا، کشور را در برابر آسیب امنتر کرده است.

او که به همراه همسرش، بانوی اول، میشل اوباما در تعطیلات در هاوایی ،در جزیره محل تولدش، به سر می برد در پایگاه تفنگداران دریایی در این ایالت به پایان مهلت ماموریت رزمی نیروهای مسلح این کشور در افغانستان طی چند روز آینده پس از بیش از یک دهه اشاره کرد و گفت: "شما می دانید که امسال سال مهمی است. ما بیش از ۱۳ سال است که در حال جنگیم و هفته آینده ماموریت رزمی ما در افغانستان به پایان می رسد. بدیهی است که با خدمات فوق العاده زنان و مردانمان در نیروهای مسلح، افغانها فرصت یافته اند که کشور خود را بازسازی کنند."

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برای مبارزه با گروه افراطی القاعده و دستگیری اسامه بن لادن رهبر این گروه و طراح حملات یازدهم سپتامبر در سال ۲۰۰۱ به افغانستان حمله کردند. به رغم کشته شدن بن لادن در سال ۲۰۱۱ و برگزاری چندین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتقال آرام قدرت در این کشور، معضل طالبان هنوز هم به طور کلی ریشه کن نشده و این گروه افراطی حملات انتحاری را در افغانستان انجام می دهد.

دولت اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، برخلاف رئیس جمهوری پیشین حامد کرزی، توافقنامه امنیتی با آمریکا را به امضا رساند که در چارچوب آن نیروهای مسلح ایالات متحده به نیروهای نظامی و انتظامی افغانستان آموزش های مورد نیاز را ارائه می دهند.

آقای اوباما، همچنین به ماموریت دیگر نیروهای نظامی آمریکا در سراسر جهان اشاره کرد و از نیروهای تحت امرش برای ازخودگذشتگی شان قدردانی کرد.
وی گفت: "ما هنوز هم ماموریت های دشواری در سراسر جهان داریم، مانند ماموریتمان درعراق. ما کماکان نیروهایی در افغانستان برای کمک به نیروهای امنیتی این کشور خواهیم داشت. همچنین هم اکنون برای کمک به امدادرسانان برای مهار بیماری ابولا در غرب آفریقا هم نیرو داریم. واضح است که ما زنان و مردانی در پایگاه هایمان در سراسر جهان داریم و با آنها جهان امنتر، با آرامش بیشتر و موفق تر است و کشورمان نیز از تعرض مصون تر. این به خاطر از خودگذشتگی های روزمره شما است. بنابراین در روز تولد پیام آور صلح و در روزی که شکرگزار نعمت ها هستیم، باید از بزرگ ترین نعمتی که شما به ما ارزانی داشتید یعنی نعمت از خودگذشتگی و خدمت به مردم سپاسگزار باشیم. من به نیابت از همه شهروندان مان به شما درود می فرستم."

در پی ظهور گروه افراطی دولت خود خوانده اسلامی در عراق و شام معروف به داعش و تصرف بخش هایی از کشورهای عراق و سوریه، ایالات متحده برای مبارزه با این گروه، ائتلافی تشکیل داد که مستقیما حملات هوایی انجام داده و به ارتش عراق برای مبارزه با این گروه کمک های نظامی ارائه کرده است.

همچنین ایالات متحده برای مهار ویروس کشنده ابولا که بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نفر را در کشورهای کانون این بیماری در غرب آفریقا به کام مرگ کشانده، نیروی نظامی و امدادی اعزام کرده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG