لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

داعش بر تعداد نیروهای خود در شنگال افزوده است


یک تانک نیروهای پیشمرگه
یک تانک نیروهای پیشمرگه

شهر کردنشین شنگال یا سنجار، واقع در شمال عراق، از ماه گذشته میلادی تاکنون همچنان محل منازعه پیکارجویان افراطی داعش از یک سو و ائتلافی از پيشمرگه‌های کرد و يگان‌های مدافع خلق کردستان سوريه است.

داعش از هفته پيش با اعزام نيروی بيشتر از سوريه، بر شمار پیکارجویان خود در این شهر افزود، اما پيشمرگه‌های کرد می‌گويند بخشی از شهر با پشتيبانی هوايی آمريکا همچنان در کنترل پيشمرگه‌ها قرار دارد.

شهر شنگال، موطن اقليت کرد ايزدی در عراق، از ۵ ماه پيش به ميدان جنگ افراطيون داعش و پيشمرگه‌های کرد عراق، ترکيه و سوريه بدل شده است. جنگی بی امان که ده‌ها هزار نفر از ساکنان بی‌دفاع شهر را به دامن کوهستان سرد اطراف کشاند و آنها را هفته‌ها، تا زمان رسيدن جنگنده‌های آمريکايی در محاصره نيروهای داعش نگاه داشت.

این شهر از دو ماه پيش با کمک نيروهای حزب کارگران کردستان ترکيه، يگان مدافع خلق کردستان سوريه و عراق از محاصره کامل نيروهای داعش خارج شد و از آن زمان هنوز به صورت دو بخش باقی است.

داعش هفته پيش با اعزام نيروهای بيشتر از سوريه بر تعداد نيروهای خود در سنجار افزود، اما پيشمرگه‌ها کاری از پيش نبرده‌اند.

اما فرمانده نيروهای نيروهای مدافع خلق کردستان عراق می‌گويد بخش عمده شهر در دست پيشمرگه‌ها است.

او می‌گوید «همانطور که می‌بينيد سنجار در داخل کوهستان واقع شده است. در حال حاضر بعضی از قسمت‌های آن، حدود ۳۰ درصدش در کنترل ما است و ما آن را اداره می‌کنیم.»

حمله‌های هوايی آمريکا به مواضع داعش همچنان ادامه دارد، روز دوشنبه صبح مواضع داعش ۴ بار توسط جنگنده‌های آمريکايی در هم کوبيده شد.

XS
SM
MD
LG