لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

رئیس جمهوری آمریکا: محاصره کوه شنگال عراق شکسته شد


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در سخنانی اعلام کرد که حملات هوایی علیه مواضع «دولت اسلامی» در مناطق شمالی عراق، حلقه محاصره پیکارجویان آن گروه افراطی در کوهستان شنگال (سنجار) در نواحی کردستان عراق را شکسته است.

باراک اوباما در گفتگو با خبرنگاران، با بیان این که اوضاع در منطقه بسیار بهتر شده است، گفت انتظار ندارد به عملیات بیشتری برای خارج کردن آوارگانی که هدف گروه موسوم به دولت اسلامی قرار گرفته‌اند نیاز باشد، و نیروهای نظامی که برای ارزیابی اوضاع به منطقه اعزام شده بودند، ظرف روزهای آینده خارج خواهند شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت حملات هوایی علیه «دولت اسلامی» (داعش) اگر تاسیسات یا پرسنل آمریکایی را تهدید کند، ادامه خواهد یافت. او همچنین از عراقی‌ها خواست برای شکست دادن نیروهای افراطی «دولت اسلامی» متحد شوند.

کردهای عراق و اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی دیگر در پیشاپیش حمله مرگبار پیکارجویان سنی، در کوه شنگال پناه گرفته بودند. اما نیروهای ویژه آمریکایی که برای ارزیابی نحوه انتقال آنها به محل اعزام شده بودند، شب گذشته گفتند بیشتر آنها از کوهستان خارج شدند و تنها چند هزار نفر از آنها در کوه باقی مانده‌اند.

روز پنجشنبه، سخنگوی امور انسانی سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که طی سه یا چهار روز گذشته، شمار بزرگی از مردم کوه را ترک کرده‌اند، اما گفت تا زمانی که همه آنها خارج نشده‌اند و به اماکن امن نرفته‌اند، این بحران انسانی به پایان نخواهد رسید.

وی همچنین تاکید کرد حفاظت از آوارگان و ایمنی آنها همچنان از مسائل اصلی سازمان ملل هستند.

در این میان، نوری المالکی نخست وزیر عراق به مقاومت در برابر فشارهای بین‌المللی برای کناره‌گیری ادامه می‌دهد.

او روز چهارشنبه گفت تا زمانی که دادگاه عالی کشور در مورد تصمیم فؤاد معصوم رئیس جمهوری جدید به معرفی حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر حکم ندهد، از قدرت کنار نخواهد رفت.

XS
SM
MD
LG