لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

حمله اسلام‌گرایان سومالی جان ۲۸ کنیایی غیرمسلمان را گرفت


نیروهای امنیتی و مردم گرد اتوبوسی که مورد حمله شورشیان الشباب قرار گرفته بود، جمع شده‌اند - بیرون شهر ماندرا، کنیا، اول آذر
نیروهای امنیتی و مردم گرد اتوبوسی که مورد حمله شورشیان الشباب قرار گرفته بود، جمع شده‌اند - بیرون شهر ماندرا، کنیا، اول آذر

پیکارجویان گروه اسلام‌گرای الشباب سومالی می‌گویند اعضای مسلح گروه، روز شنبه در کنیا مسافران یک اتوبوس را پیاده کردند؛ و سپس ۲۸ مسافر غیرمسلمان را به رگبار بستند، اما با مسافران مسلمان کاری نداشتند.

یک مقام امنیتی محلی به خبرگزاری رویترز گفته سه نفر از مسافران با خواندن آیاتی از قرآن برای شورشیان، توانستند جان خود را نجات دهند.

بازرس کل پلیس گفته کشته شدگان ۱۹مرد و ۹ زن بودند. و «مهاجمان سراپا مسلح، پس از کشتار مسافران، به سوی مرز با سومالی گریختند.»

شیخ علی محمد راجه، سخنگوی الشباب در بیانیه‌ای گفته «افراد مسلح گروه، اتوبوسی را که به مقصد نایروبی در حرکت بود در بیرون شهر ماندِرا در نزدیکی مرز کنیا با سومالی و اتیوپی متوقف کردند و صلیبی‌هایی را که در اتوبوس بودند، به تلافی جنایاتی که علیه برادران مسلمان ما در مساجد شهر مومباسا صورت گرفته، کشتند.»

روز دوشنبه هفته گذشته، پلیس ۴۰۰ نفر از اعضای گروهی را که به چهار مسجد در شهر ساحلی مومباسا حمله‌ور شده بودند، دستگیر کرد و یک نفر را از پادرآورد. مهاجمان می‌گفتند این مساجد به مراکزی برای جلب و استخدام شورشیان و انبار کردن اسلحه تبدیل شده است.

در واکنش به حمله روز شنبه پبکارجویان الشباب، نیروهای مسلح کنیا حملات زمینی و هوایی علیه آن گروه به اجرا درآوردند، و اردوگاهی را که به نظر می‌رسید مورد استفاده شورشیان باشد، از بین بردند. سخنگوی ارتش کنیا گفته تا دستگیری همه مهاجمان، حملات ادامه خواهد داشت.

مأموران امنیتی در مرکز خرید الشباب - نایروبی، مهر ۱۳۹۲
مأموران امنیتی در مرکز خرید الشباب - نایروبی، مهر ۱۳۹۲

گروه الشباب سال گذشته مسئولیت حمله به مرکز خرید وست‌گیت در نایروبی را برعهده گرفت. در آن حمله ۶۷ نفر کشته شدند. همچنین در تابستان امسال، در منطقه لامو حملاتی انجام داد که به مرگ ۶۵ نفر منجر شد.

احمد عبدی گودان، رهبر پیکارجویان الشباب، سه ماه پیش کشته شد؛ ولی آن گروه عهد کرده که همه نیروهای حافظ صلح را که از جانب کنیا و دیگر کشورهای عضو اتحادیه آفریقا در سومالی مستقر شده‌اند، از کشور بیرون کند.

در شهر و منطقه ماندرای کنیا به دلیل نزدیکی به مرز سومالی – که الشباب در آن علیه دولت مرکزی می‌جنگد – و اتیوپی – که گروه مسلح موسوم به جبهه آزادی‌بخش اورومو بارها به کنیا حمله کرده – اسلحه به وفور یافت می‌شود.

عدم امنیت کشور کنیا را که صاحب یکی از قدرتمندترین اقتصادهای شرق آفریقاست، تهدید می‌کند. کشورهای غربی به اتباع خود هشدار داده‌اند که از سفرهای غیرضروری به کنیا صرفنظر کنند – و صنعت گردشگری که منبع اصلی ارز احتیاطی برای آن کشور است، بر اثر بی‌ثباتی لطمه سنگینی خورده است.

XS
SM
MD
LG