لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۳

پاداش بزرگ آمریکا برای دستگیری سه عضو گروه الشباب


بقایای اتوموبیلی که برای حمله به کاخ ریاست جمهوری سومالی بمبگذاری شده بود - موگادیشو، ۲۱ فوریه ۲۰۱۴
بقایای اتوموبیلی که برای حمله به کاخ ریاست جمهوری سومالی بمبگذاری شده بود - موگادیشو، ۲۱ فوریه ۲۰۱۴

ایالات متحده برای دستگیری هر یک از سه شورشی عضو گروه الشباب سومالی یک جایزه سه میلیون دلاری درنظرگرفته است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد برای دستگیری هر یک از سه عضو مورد نظر گروه الشباب سومالی، که در رده های ارشد این گروه فعالیت می کنند، سه میلیون دلار پاداش خواهد داد. گروه الشباب با القاعده پیوند دارد و مسئولیت اقدامات تروریستی متعددی را برعهده گرفته است – از جمله حمله مرگبار به مرکز خرید کنیا در سال گذشته.

یکی از سه فرد مورد نظر محمد عبدی خدیر نام دارد و به گفته وزارت خارجه آمریکا مسئول هماهنگی جذب نیرو در کنیا است. دو نفر دیگر جعفر، معاون عبدی خدیر، و یاسین کیلوه، فرمانده منطقه خودمختار پانتلند سومالی است.

مت برایدن، مسئول پیشین هماهنگی گروه نظارت سازمان ملل برای سومالی و اریتره به صدای آمریکا گفت این افراد لزوماً تهدیدی علیه خاک آمریکا محسوب نمی شوند؛ اما می توانند منافع آمریکا در منطقه را به خطر بیاندازند، چون «آمریکا سال هاست که از دولت های منطقه ای در سومالی حمایت می کند. ایالات متحده از سومالی لند و پانتلند حمایت کرده است. هر دو این مناطق تا حدودی از صلح و امنیت برخوردارند.»

سومالی لند، منطقه ای مشتمل بر پنج استان شمالی سومالی، از سال ۱۹۹۱ اعلام استقلال کرده، و پانتلند هم منطقه ای در شمال شرقی سومالی است که از ۱۹۹۸ به صورت خودمختار اداره می شود.
XS
SM
MD
LG