لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۰

الشباب مسئولیت انفجار کنیا را بر عهده گرفت


مقامات دولتی کنیا روز دوشنبه گفتند که نیروهای ارتش کنیا تمامی طبقات مرکز خریدی را که از روز شنبه در نایروبی مورد حمله نیروهای گروه افراط گرای اسلامی الشباب سومالی قرار گرفته، تحت تسلط خود گرفته اند و جست و جو برای گروگانان و حمله کنندگان ادامه دارد.

با این وصف، دود سیاه همچنان بر فراز این مرکز خرید دیده می شود و صدای انفجار و تیراندازی همچنان به گوش می رسد. ارتش کنیا می گوید شماری از گروگانان را آزاد کرده اما به تعداد مشخصی اشاره نکرده است.

جوزف لنکو، وزیر کشور کنیا، گفته است که دو مرد مسلح در عملیات ارتش برای آزاد سازی گروگانان کشته شده اند و ۱۰ تن از نیروهای امنیتی دولت نیز در این درگیری ها مجروح شده اند. وی افزوده که دود سیاهی که بر فراز ساختمان مرکز خرید دیده می شود، ناشی از به آتش کشیده شدن تعدادی تشک توسط ستیزه جویان است.
آقای لنکو می گوید از زمان آغاز حمله به این مرکز خرید در روز شنبه تاکنون، ۶۲ تن کشته شده اند. این درحالی است که صلیب سرخ کنیا شمار کشته شدگان را ۶۹، تعداد مجروحان را ۱۷۵، و شمار مفقودان را دست کم ۶۵ نفر اعلام کرده است.

دیوید کیمیایو بازرس اداره پلیس، قبل از این انفجار گفته بود که فقط «معدودی» از گروگانها در دست مردان مسلح باقی مانده اند و مقامها سرگرم «پایان دادن» به ماجرا هستند.

گروه الشباب که از گروه های وابسته به القاعده و در سومالی مستقر است، می گوید این حمله و گروگانگیری را به تلافی آنچه مداخله کنیا در امور داخلی سومالی خوانده، انجام داده است. یک سخنگوی الشباب در پیامی خطاب به ارتش کنیا گفته است : «یا کشور ما را ترک می کنید یا با حملات مداوم روبرو می شوید.»

نیروهای ارتش کنیا دو سال پیش به منظور مبارزه با شبه نظامیان الشباب که غالبا با گذشتن از مرز داخل کنیا می شدند و دست به حمله می زدند، وارد سومالی شد.
اوهورن کنیاتا رئیس جمهوری کنیایا گفته است در برابر تهدید تروریستها خواهد ایستاد و کسانی را که پشت سر این حمله هستند به شیوه ای «سریع» و «دردناک» تنبیه خواهد کرد.
رئیس جمهوری کنیا روز یکشنبه گفت برادرزاده و نامزدش در میان کشته شدگان هستند و او رنج و درد همه کسانی که آسیب دیده اند را درک می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه با همتای کنیایی خود تلفنی گفتگو کرد و این حمله را تهاجمی بزرگ خواند که برخلاف درک عمومی است.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز قویاً این حمله را محکوم کرد و آن را «از روی نقشه» و «کاملاً شرم آور» علیه شهروندان بی دفاع خواند.

۳ شهروند بریتانیا، و شهروندانی از فرانسه، کانادا، چین، هند و کره جنوبی در میان کشته شدگان هستند. ایالات متحده اعلام کرد هیچ آمریکایی در میان کشته شدگان نیست، اما چند امریکایی مجروح شده اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز روز یکشنبه تلفنی با اوهورن کنیاتا رئیس جمهوری کنیا گفتگو و تاکید کرد آمریکا در مبارزه با تروریسم در کنار کنیا ایستاده است.
XS
SM
MD
LG