لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

گروه جنگجوی مصری با خلافت خودخوانده اسلامی اعلام بيعت کرد


ابوبکر البغدادی
ابوبکر البغدادی

«انصار بیت المقدس» در حساب توییتری خود از البغدادی با عنوان «خلیفه» يادکرد و از دیگر مسلمانان خواست به حمایت از او بپا خيزند

رهبر خلافت خودخوانده اسلامی موفق به کسب بيعت مرگبارترين گروه شبه نظامی مصر شد.

روز دوشنبه، ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) گروه انصار بیت المقدس وفاداری خود را به ابوبکر البغدادی اعلام و با خلافت اسلامی وی اعلام بيعت کرد.

اين گروه جهادی مصری در حساب توییتری خود از البغدادی با عنوان «خلیفه» يادکرد و از دیگر مسلمانان خواست به حمایت از او بپا خيزند.

بغدادی در حمله هوایی زخمی شد

مقامات ارشد عراقی روز یکشنبه گزارش کردند که البغدادی در یک حمله هوایی زخمی شده است، اما وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید چنین اطلاعاتی در دست ندارد.

وزیر دفاع عراق، خالد العبيدی، ظاهرا طی پیامی در صفحه فیس‌بوک خود تایید کرد که البغدادی در حمله هوایی ایالات متحده آمریکا روز جمعه در شهر موصل در شمال بغداد زخمی شده است.

وزارت كشور عراق نیز این خبر را برای آسوشیتدپرس تایید کرد. گزارش‌های مختلف ديگری مدعی هستند یکی از دستیاران نزدیک البغدادی در حمله هوایی کشته شده است.

در اوایل روز یکشنبه، افسر ارشد نيروی انتظامی بریتانیا هشدار داد که حتی اگر گزارش درست باشد، خلافت خودخوانده فرماندهی خود را بازسازی خواهد کرد. رئیس ستاد دفاع بریتانیا، نیک هافتون، در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه بی بی سی گفت که حتی اگر بغدادی کشته شده باشد، او برای اين نتيجه‌گيری شتاب نخواهد کرد که کشته شدن البغدادی موجب «عقبگرد استراتژيکی» برای افراط‌گرايان مسلح خواهدشد.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه سی بی اس گفت، حملات هوایی در کاهش قابلیت‌های جهادگران و کندکردن پيشرفت آن‌ها بسيار موثربوده است.

رئيس جمهوری آمريکا اضافه کرد، اعزام ۱۵۰۰ پرسنل نظامی بيشتر به عراق با هدف دادن آموزش به ارتش رسمی آن کشور نشانگر «مرحله‌ای جدید» در مبارزه با گروه «خلافت اسلامی» است. اوباما گفت که دو برابر شدن سطح نیروهای نظامی ایالات متحده در کشور به عراق کمک خواهد کرد تا دست «به برخی تهاجمات بزند»، اما رئيس جمهوری آمريکا موضع خود را تکرار کرد که نیروهای آمریکایی در جنگ زمینی درگیر نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG