لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

عراق در حال بررسی ویدئوی منتسب به البغدادی است


فردی که در یک ویدئوی منتشر شده، ابوبکر البغدادی رهبر خلافت خودخوانده اسلامی معرفی می‌شود – تاریخ انتشار ویدئو ۱۴ تیر ۱۳۹۳
فردی که در یک ویدئوی منتشر شده، ابوبکر البغدادی رهبر خلافت خودخوانده اسلامی معرفی می‌شود – تاریخ انتشار ویدئو ۱۴ تیر ۱۳۹۳

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های عراقی گزارش داد سازمان‌های امنیتی آن کشور در حال بررسی اصالت ویدئوی منتسب به ابوبکر البغدادی، رهبر دولت اسلامی و عراق و شام (داعش) هستند که به تازگی در بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه از تأسیس یک دولت خودخوانده اسلامی خبر داده است.

گفته می‌شود ویدئوی منتشر شده، سرکرده این گروه اسلامگرای تندرو را در جریان برگزاری نماز جمعه دو روز پیش در مسجد موصل نشان می‌دهد. این ویدئو در دست کم دو وبسایت منتسب به داعش منتشر شده است. موصل شهری با حدود ۲ میلیون جمعیت است که ماه گذشته به تصرف نیروهای داعش درآمد.

این اولین ویدئوی رهبر داعش به شمار می‌رود و پنج روز پس از آن منتشر می‌شود که البغدادی از تاسیس یک دولت یا خلافت خوادخوانده اسلامی در سرزمین‌هایی خبر داد که طی یک ماه گذشته در غرب عراق و شرق سوریه تحت تصرف خود درآورده است.

مردی که گفته می‌شود رهبر دولت اسلامی عراق و شام است در ویدئوی ۲۱ دقیقه‌ای اخیر با عبا و عمامه سیاه رنگ ظاهر می‌شود، پیروانش را به جهاد فرا می‌خواند و بر اجرای قوانین اسلامی تاکید می‌کند.

سخنگوی وزارت کشور عراق روز گذشته شنبه گفت فردی که در این ویدئو در مسجد اعظم موصل نشان داده شده است «یقیناً» البغدادی نیست و افزود «ما این ویدئو را تجزیه و تحلیل کردیم و پی بردیم که جعلی است.»

این مقام دولت عراق همچنین گفت نیروهای دولتی آن کشور اخیراً البغدادی را در حمله هوایی مجروح کردند و پیکار جویان اسلامی او را برای درمان به سوریه منتقل کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا برای سر بغدادی یک پاداش ۱۰ میلیون دلاری تعیین کرده است.

در حال حاضر بزرگترین پالایشگاه نفت عراق در نزدیکی بیجی واقع در ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد، یکی از اهداف اصلی اسلامگرایان سنی داعش به شمار می‌رود.

ائتلاف متعلق به نوری المالکی نخست وزیر شیعه عراق، در انتخابات فروردین ماه گذشته پیروزی چشمگیری در انتخابات یافت. نوری المالکی نخست وزیر قصد دارد برای سومین بار متوالی، نامزد احراز پست نخست وزیری شود و علیرغم مخالفت‌های فراوانی که او را به شیعه‌گرایی و سرکوب سنی‌ها متهم می‌کنند، هفته گذشته گفت حاضر نیست از این رقابت کنار برود.

مقتدی صدر، روحانی تندرو و پرطرفدار شیعه عراق یکی از منتقدان مالکی است و ائتلاف «دولت قانون» را به عدم حمایت از مالکی برای دور سوم نخست وزیری ترغیب کرده است. مقتدی صدر، در بیانیه ای که روز شنبه در وبسایتش منتشر شد می‌گوید «مالکی خودش و ما را در درگیری‌های طولانی و بحران‌های بزرگ سیاسی درگیر کرد».

او در ادامه می‌گوید جلوگیری از انتخاب نوری المالکی برای سومین دور نخست وزیری می‌تواند «نخستین گام» باشد. این روحانی تندرو شیعه و متحدان سیاسی‌اش پیشتر گفته بودند که نخست وزیر آینده باید شیعه و خارج از ائتلاف «دولت قانون» باشد.

همزمان، ایران روز یکشنبه اعلام کرد از تصمیم مالکی برای ماندن در مقام نخست وزیری عراق حمایت می‌کند. حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت «ائتلاف دولت قانون متعلق به آقای مالکی در انتخابات پارلمانی اخیر پیروز شد و هر تصمیمی که در عراق گرفته شود و حمایت پارلمان را داشته باشد، از سوی ایران مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای امیرعبداللهیان در ادامه افزود «اگر آقای مالکی به عنوان نخست وزیر انتخاب شود، ما با او همکاری می‌کنیم. اگر پارلمان شخص دیگری را انتخاب کند، باز هم مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. این یک مسئله داخلی برای عراق است.»

ابوبکر البغدادی حدود ۴ سال پیش رهبری داعش را برعهده گرفت، آن گروه را از وابستگی به القاعده رهانید و به یک نیروی چندملیتی مستقل بدل کرد که در گستره‌ای از سرزمین‌های متعلق به عراق و سوریه فعالیت می‌کند.

XS
SM
MD
LG