لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

هر روز ۹ ایرانی بر اثر مصرف مواد مخدر می میرند


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران

وزیر کشور ایران روز پنجشنبه از مرگ روزانه ۹ ایرانی بر اثر مصرف مواد مخدر خبر داد و گفت تنها در سال گذشته ۵۷۰ تن انواع مواد مخدر کشف در ایران کشف شده است که تقریبا به همین میزان هم مصرف شده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی در ادامه گفت این در حالی است که سال گذشته حدود ۳ درصد کاهش مرگ و میر، و حدود ۱۷ درصد افزایش کشفیات مواد مخدر داشتیم.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان پزشکی قانونی ۲۹۵۷ نفر در سال ۱۳۹۲ جان خود را به دلیل مصرف مواد مخدر از دست داده اند که در مقایسه با سال قبل از آن که ۳۰۵۶ مورد بود، کمتر شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت ۱ میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور وجود دارد که این کف آمار است و آمارهای دیگر ارقام بالاتری را نشان می دهند. وی در ادامه گفت حدود ۲۲ درصد از معتادان در ایران دارای مدرک تحصیلی بالاتر از لیسانس هستند.

آقای رحمانی فضلی همچنین گفت در سال گذشته حدود ۲۷۰ هزار نفر در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر به زندان رفته اند.

ایران از مسیرهای اصلی تزانزیت مواد مخدر، بویژه از طرف افغانستان است که علاوه بر تزانزیت به سمت کشورهای غربی، بطور گسترده ای در داخل کشور نیز توزیع و مصرف می شوند.

بسیاری از احکام صادر شده اعدام در ایران نیز مربوط به قاچاق و توزیع مواد مخدر است که با واکنش های مخالف بین المللی روبروست.
XS
SM
MD
LG