لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۳

امریکا و مبارزه با مواد مخدر در افغانستان


ویلیام براون فیلد، معاون وزارت امور خارجه امریکا در امور بین المللی مواد مخدر و اجرای قانون، اخیرا گفت « ایالات متحده موفق شده است توانایی افغانستان را برای هدایت و اجرای کوشش های مبارزه با مواد مخدر تقویت کند.»

چالش هایی که در برابر چنین کوشش هایی در افغانستان قراردارد، مهم است. افغانستان امروز بیش از ۸۰ درصد تریاک غیرقانونی جهان را تولید می کند: عاملی که توانایی دولت برای اداره امور و سلامت عمومی را تضعیف می کند، اقتصاد قانونی کشور را متزلرل می سازد، به فساد و ناامنی دامن می زند، و پول ها را در دست طالبان می گذارد. سازمان ملل متحد تخمین می زند طالبان افغانستان هر سال دست کم ۱۵۵ میلیون دلار از فعالیت های مرتبطه به مواد مخدر، از جمله مالیات، حفاظت و اخاذی، دریافت می کند.
علیرغم این واقعیت های سخت، برنامه های مبارزه با مواد مخدر که آمریکا هزینه های آنها را تامین می کند، موفقیت هایی داشته است. براون فیلد گفت: «تحولات مثبتی در حوزه هایی مانند تعقیب و مجازات عاملان، ممنوعیت، گزینه هایی برای زندگی کشاورزان افغان، و سرویس های درمانی جهت معتادین صورت گرفته است.»
گزینه های حمایت اقتصادی برای کشت خشخاش نیز مهم است. هدف برنامه کارورزان خوب این است که مسلم شود آمریکا کوشش های مبارزه با مواد مخدر را تشویق می کند و به آنها پاداش می دهد. این برنامه کمک های توسعه برای استان ها فراهم می آورد.
مرکز مقابله قانونی با مواد مخدر، تشکیلاتی که افغان ها آن را اداره می کنند و قادر است درباره موارد عمده مواد مخدر تحقیق کند، به بازداشت مظنونین بپردارند و آنها را به محاکمه بکشاند، یک منبع دیگری خوش بینی برای کوشش های مبارزه با مواد مخدر است. از مارس ۲۰۱۲ تا مارس ۲۰۱۳، دادگاه های وابسته به این مرکز، به پرونده های بیش از ۷۰۰ متهم رسیدگی کرده اند. بخش تحقیقات و آزمایشگاه مرکز کارهای مرتبط با بیش از ۲۳۳ تن مواد مخدر غیر قانونی را انجام داد – که ۲۶ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشت.
این کوشش ها به کاهش کشت خشخاش کمک کرده است. امروز، خشخاش در کمتر از سه درصد مزارع افغانستان کشت می شود، و اقتصاد قانونی کشور رشد کرده است. در نتیجه، ارزش خالص صادرات بالقوه تریاک اینک بخش بسیار کوچکتری از اقتصاد افغانستان را تشکیل می دهد. بطور خلاصه، چالش مواد مخدر ممکن است عظیم باشد، اما غیر قابل شکست نیست.
XS
SM
MD
LG