لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

کاخ سفید: سیا دیگر از واکسیناسیون برای جاسوسی استفاده نمی کند


مخفیگاه اسامه بن لادن ویران می شود. سیا با کمک پزشکی که به اسم واکسن زدن وارد خانه شده بود از حضور وی در این خانه مطمئن شد.
مخفیگاه اسامه بن لادن ویران می شود. سیا با کمک پزشکی که به اسم واکسن زدن وارد خانه شده بود از حضور وی در این خانه مطمئن شد.
سه سال بعد از موفقیت آمریکا در استفاده از برنامه واکسیناسیون برای کشف محل اختفای اسامه بن لادن و نابود کردن وی، کاخ سفید می گوید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دیگر از برنامه واکسیناسیون برای پوشش عملیات جاسوسی استفاده نخواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید این مطلب را در پاسخ به ابراز نگرانی رؤسای دوازده دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی آمریکا در مورد عواقب استفاده از این شیوه عنوان کرد و گفت سیا موافقت کرده که دیگر از کارکنان خدمات بهداشتی برای مقاصد اطلاعاتی استفاده نکند. این سازمان همچنین قبول کرده از مواد ژنتیکی که پیشتر طی این برنامه ها به دست آورده استفاده نکند.

سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) سازمان سیا پزشک پاکستانی شکیل افریدی را استخدام کرد تا برنامه واکسیناسیون علیه بیماری هپاتیت را در شهر ابت آباد نزدیک اسلام آباد به اجرا درآورد. این برنامه پوششی بود برای دسترسی به نمونه دی ان ای از ساختمانی که بن لادن در آن مخفیانه زندگی می کرد. ایالات متحده می خواست پیش از اجرای عملیات از حضور بن لادن در آن ساختمان مطمئن شود.

دکتر افریدی بعدها به جرم خیانت به کشور به ۳۳ سال زندان در پاکستان محکوم شد. حکم وی سال گذشته تغییر کرد و قرار است دوباره محاکمه شود.
XS
SM
MD
LG