لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

اعتراض به حکم پزشک پاکستانی متهم به خیانت


شکیل آفریدی، در پاکستان به خیانت متهم شده است
شکیل آفریدی، در پاکستان به خیانت متهم شده است
برادر پزشک پاکستانی که به دلیل کمک به ایالات متحده در پیدا کردن اسامه بن لادن بازداشت شده بود، می گوید بی گناه است و باید دادگاه جدیدی برای وی برگزار شود.

یک دادگاه طائفه ای در شمال غرب پاکستان، شکیل آفریدی را به اتهام خیانت به ٣٣ سال زندان محکوم کرد. آفریدی متهم است که برای کمک به سیا، سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا و گردآوری نمونه های «دی ان ای» رهبر القاعده و اعضای خانواده وی به هدف تایید حضور بن لادن در مجموعه مسکونی آبوت آباد در پاکستان، یک کارزار واکسیناسیون جعلی راه انداخته بود.

جمیل، برادر آفریدی روز دوشنبه در پیشاور به خبرنگاران گفت که محاکمه این پزشک عادلانه نبود و این حکم را به دادگاه بدوی ارجاع خواهند کرد. او گفت برادرش خائن نیست و «سپر بلای» سیاستمداران پاکستانی شده است. جمیل آفریدی از وزیر دادگستری پاکستان خواست تا مراحل ارجاع پرونده به دیوان تجدیدنظر را تسهیل کند.

ایالات متحده آمریکا از محکومیت شکیل انتقاد کرده و صدور حکم زندان برای وی را «غیرعادلانه و غیرقانونی» خوانده و خواهان آزادی وی شده است. پاکستان ضمن رد این انتقاد، از ایالات متحده خواسته است تا به روند رسیدگی قضایی در پاکستان احترام بگذارد.

این حکم در شرایطی صادر شده است که تنش بر مناسبات بین ایالات متحده و پاکستان حکمفرماست. اسلام آباد هنوز شاهراه تامین ملزومات نیروهای ناتو به افغانستان را بازگشایی نکرده است. این مسیر پس از آن مسدود شد که ٢٤ تن از نیروهای ارتش پاکستان در نوامبر سال گذشته بر اثر اشتباه در حمله های هوایی ایالات متحده کشته شدند.

پارلمان پاکستان خواستار عذرخواهی به دلیل این حمله مرزی و پایان حمله های هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در خاک پاکستان شده است.

اما حمله های هواپیماهای بدون سرنشین ادامه یافت. بامداد دوشنبه یک مجموعه در مناطق قبیله ای وزیرستان شمالی هدف اصابت موشک قرار گرفت. به گفته مقامات امنیتی پاکستان، حداقل پنج شبه نظامی در شهری در نزدیکی میرعلی کشته شدند.

حمله روز دوشنبه سومین حمله از این نوع در یک هفته اخیر بود که شبه نظامیان القاعده و مرتبط با طالبان را در شمال غرب پاکستان هدف قرار داده اند.
XS
SM
MD
LG