لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۵

کمک برنامه بیمه اوباما به کاهش کسری بودجه دولت آمریکا


کاهش کسری بودجه آمریکا تا حدی مدیون اجرای قانون جدید بیمه های درمانی موسوم به بیمه اوباما است.

انتظار می رود کسری بودجه دولت آمریکا در سال جاری به میزان یک سوم کاهش یابد؛ بیشتر این کاهش، پس از اجرای قانون بیمه های درمانی کم هزینه و در نتیجه کاهش یارانه های بهداشتی ازسوی دولت ممکن شده است.

اداره بودجه کنگره روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد کسری بودجه دولت در سال ۲۰۱۴ به ۴۹۲ میلیارد دلار می رسد – که برابر است با ۲.۸% تولید ناخالص ملی. میزان کسری بودجه آمریکا در سال ۲۰۱۳ برابر با ۶۸۰ میلیارد دلار یا ۴.۱% تولید ناخالص ملی کشور بود.

اداره بودجه کنگره می گوید کاهش کسری بودجه تا حدودی مرهون اجرای قانون جدید بیمه های بهداشتی است – از جمله پوشش بیمه های بهداشتی، کاهش بیمه سالمندان و جریمه کردن افراد و شرکت هایی که بیمه بهداشتی نداشته باشند.

به گزارش اداره بودجه کنگره، امسال پنجمین سال پی در پی است که از کسری بودجه کشور کاسته می شود. با این همه، در گزارش آمده که کسری بودجه بعد از سال ۲۰۱۵ بار دیگر افزایش خواهد یافت و دلیلش افزایش جمعیت سالمندان، بالارفتن هزینه های بهداشتی و افزایش بهره بدهی های دولتی است.

در مجموع، اداره بودجه کنگره پیش بینی می کند که کسری بودجه ده ساله ۷.۶۲ تریلیون دلار باشد. قبلاً کسری بودجه ۷.۹۰ تریلیون دلار پیش بینی شده بود.

علاوه بر کاهش هزینه یارانه های بهداشتی، اداره بودجه کنگره پیش بینی کرده که در یک دوره ده ساله، ۹۸ میلیارد دلار از هزینه های بیمه اجتماعی و بهداشتی سالمندان کاسته شود. این صرفه جویی ناشی از صرف هزینه کمتر برای نسخه های تجویزی و بیمه بیمارستانی است. برنامه بیمه درمانی برای افراد کم درآمد هم کاهشی ۲۹ میلیارد دلاری خواهد داشت.

اداره بودجه کنگره برآورد هزینه های ده ساله برنامه کمک های غذایی به اقشار کم در آمد را هم با توجه به داده های جدید دریافتی از وزارت کشور، ۲۴ میلیارد دلار کاهش داده است.

اما این اداره پیش بینی های اقتصادی قبلی اش را تغییر نداده است. براساس این پیش بینی ها نسل پرجمعیت بعد از جنگ جهانی دوم، بعد از سال ۲۰۱۵ یا به کهنسالی می رسد یا از بازار کار خارج خواهد شد.

کسری بودجه دولت در سال ۲۰۱۵ به پایین ترین رقم در دهه اخیر می رسد – یعنی ۴۶۹ میلیارد دلار یا ۲.۶% تولید ناخالص ملی آمریکا؛ و در سال های پس از ۲۰۱۵ به تدریج بیشتر می شود تا سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ که بار دیگر به یک تریلیون دلار می رسد.

در سال های دوره اول ریاست جمهوری آقای اوباما و هنگامی که کشور به کندی از بزرگترین رکود اقتصادی سال های دهه ۱۹۳۰
سر برمی آورد، کسری بودجه آمریکا از این مقدار بالاتر بود و تنها در سال مالی گذشته بود که دولت وی توانست کسری بودجه را به ۶۸۰ میلیارد دلار کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG