لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۵

درگیری معترضان با پلیس تونس یک کشته برجاگذاشت


درگیری تظاهرکنندگان در شهر التضامن در پنج کیلومتری پایتخت تونس با پلیس ضدشورش - جمعه دهم ژانویه
درگیری تظاهرکنندگان در شهر التضامن در پنج کیلومتری پایتخت تونس با پلیس ضدشورش - جمعه دهم ژانویه

سه سال پس از انقلابی که موجب عزل زین العابدین بن علی در تونس شد، شهرهای مختلف تونس این روزها صحنه تظاهرات در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی است.

در حالی که تظاهرات پراکنده در گوشه و کنار تونس ادامه دارد، درگیری مردم با پلیس در برابر اداره گمرک شهر جنوبی القصرین در مرز الجزایر موجب کشته شدن یک نفر شد. سخنگوی وزارت کشور تونس به شبکه تلویزیونی آن کشور گفت تظاهرکنندگان با کوکتل مولوتوف به اداره گمرک حمله کردند و قصد غارت اموال موجود در آن را داشتند.
انقلاب سال ۲۰۱۱ تونس با خودسوزی اعتراضی یک جوان دستفروش در شهر سیدی بوزید آغاز شد، و پس از تونس به دیگر کشورهای منطقه گسترش یافت.
تونس از زمان سقوط زن العابدین بن علی و روی کار آمدن یک دولت اسلامگرا با چالش های اقتصادی رو به رو بوده است. حزب اسلامگرای حاکم بر تونس هفته گذشته استعفا داد و راه را برای یک دولت تکنوکرات به رهبری مهدی جمعه باز کرد. دولت موقت تا برگزاری انتخابات در سال جاری میلادی و تکمیل برنامه گذار دموکراتیک، رهبری تونس را در دست خواهد داشت.
افزایش هزینه کالاهای اساسی، کار و توسعه اقتصادی نگرانی های عمده مردم تونس است. در یکهفته اخیر، مردم در اعتراض به اصلاحات مالی از جمله افزایش مالیات اتوموبیل، به خیابان ها ریخته اند. دولت تونس برای افزایش بودجه عمومی در سال ۲۰۱۴ اقدام به بالابردن مالیات ها کرد. سازمان های مالی بین المللی شرط اعطای وام به دولت تونس را کاستن از کسری بودجه و کنترل یارانه های دولتی تعیین کرده اند.
XS
SM
MD
LG