لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

رای گیری بر سر پیش نویس قانون اساسی تونس


قانونگذاران تونس امیدوارند تصویب پیش نویس قانون اساسی آن کشور را تا ۱۴ ژانویه انجام دهند، که مصادف با سومین سالگرد انقلاب سال ۲۰۱۱ تونس خواهد بود.

انتظار اولیه این بود که قانونگذاران خیلی زودتر از این پیش نویس قانون اساسی را از تصویب بگذرانند، اما اختلاف نظر و تفاوت آراء آنها مانع از این شد که پیش نویس زودتر تصویب شود.

مدیر شاخه تونس عفو بین الملل می گوید به دنبال بن بست در روند تصویب پیش نویس قانون اساسی، سرانجام به نظر می رسد که طی چند روز اخیر نمایندگان پارلمان آن کشور توانسته اند در مواردی به توافق برسند و گام هایی رو به جلو بردارند و این خود، تحولی عمده تلقی می شود.

دور تازه رای گیری بر سر پیش نویس قانون اساسی تونس از جمعه گذشته آغاز شده و نمایندگان پارلمان تونس از جمعه گذشته تاکنون چندین بار در موارد گوناگون رای داده اند. اما با توجه به ۱۴۵ ماده ای بودن این پیش نویس و شکاف عمیقی که میان سکولارها و غیرسکولارها وجود دارد، تصویب مواد این پیش نویس با پیچیدگی مواجه شده است.

یکی از دلایل به تعویق افتادن روند تصویب مفاد این پیش نویس، تهدید شدن چندین تن از اعضای سکولار اپوزیسیون تونس به خاطر ابراز عقیده و رایشان بوده است.

برخی ناظران معتقدند که تصویب مفاد این پیش نویس ممکن است همچنان با موانع و مشکلاتی مواجه باشد و به سادگی میسر نشود.
XS
SM
MD
LG