لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

تظاهرات اعتراضی در تونس


درتونس، در حالی که مردم از تمام اقشارT دولت را به خیانت به انقلاب متهم می کنند، پلیس بر تدابیر امنیتی افزوده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، روز سه شنبه درسومین سال حادثه ای که در آن یک دستفروش جوان در اعتراض به بیکاری و آزار پلیس خود را آتش زد و قیام عمومی را موجب شد، مردم تظاهراتی برپا کردند. درحالی که تونسی ها امروز آزادی های بیشتری دارند، اما کشور با نگرانی های ناشی از گسترش تروریسم و افزایش بیکاری دست به گریبان است.

تظاهرات درپایتخت و در شهر سیدی بوزید گسترده بود، اما خشونتی گزارش نشد. سفارت آمریکا به آمریکاییان توصیه کرد به تجمعات اعتراضی نزدیک نشوند.

جنبش افراطی انصار الشریعه، که با القاعده ارتباط دارد و گفته می شود حمله سال گذشته به سفارت آمریکا را سازمان داده بود، ازجمله گروه هایی بود که مردم را به اعتراض در میدانی در مرکز شهر تونس فراخواند.

تظاهرات چند روز پس از انتخاب نخست وزیر جدید برای جایگزین ساختن دولت اسلامگرا با تکنوکرات ها برپا شد. مهدی جمعه، سیاستمدار مستقل ۵۰ ساله پس از هفته ها بحث در میان ۲۱ حزب سیاسی انتخاب شد با این هدف که تونس را از بن بست سیاسی، در پی ترور رهبران سیاسی آن، بیرون بیاورد.

مهدی جمعه ۳ هفته فرصت دارد دولت جدیدی تشکیل دهد و مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در سال آینده را فراهم آورد.
XS
SM
MD
LG