لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

اوباما مصوبه دوری از «پرتگاه مالی» را امضا می کند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در کنار جو بایدن (چپ) معاون رییس جمهوری، در حال سخنرانی پس از تصویب لایحه دوری از پرتگاه مالی در مجلس نمایندگان آمریکا. ۱ ژانویه ۲۰۱۳
باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در کنار جو بایدن (چپ) معاون رییس جمهوری، در حال سخنرانی پس از تصویب لایحه دوری از پرتگاه مالی در مجلس نمایندگان آمریکا. ۱ ژانویه ۲۰۱۳
باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده سه شنبه شب اعلام کرد مصوبه کنگره برای جلوگیری از ورود آمریکا به «پرتگاه مالی» را امضا می کند. مصوبه کنگره برای تبدیل به قانون به امضای رییس جمهوری آمریکا نیاز دارد.

مجلس نمایندگان آمریکا این لایحه را سه شنبه شب با ۲۵۷ رای موافق در برابر ۱۶۷ رای مخالف تصویب کرد. لایحه ابتدا اوایل روز سه شنبه در سنای آمریکا با ۸۹ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف به تصویب رسید.

رییس جمهوری آمریکا مصوبه روز سه شنبه کنگره را «گام نخست» از تلاش های گسترده تر، برای تقویت اقتصاد آمریکا خواند.

باراک اوباما که پس از انجام رای گیری در مجلس نمایندگان سخنرانی می کرد، به خبرنگاران گفت کسری بودجه دولت باید به نحو متعادلی کاهش یابد.

او در مورد سقف بدهی های دولت نیز گفت نمی خواهد کنگره را وارد این بحث کند که آیا باید برای بازپرداخت پول هایی که قرض گرفته شده است، سقف بدهی ها را افزایش دهد یا خیر.

آقای اوباما گفت اگر کنگره قابلیت پرداخت به موقع بدهی ها را ندهد، پیامد های آن برای اقتصاد جهانی فاجعه بار خواهد بود، و تاثیر آن بدتر از تاثیرات «پرتگاه مالی» است.

او ابراز امیدواری کرد که قانونگذاران کنگره، مسائل مربوط به بودجه را با چالش کمتری حل کنند.

با تصویب لایحه مربوط به «پرتگاه مالی»، از عملی شدن یک تصمیم پیشین برای افزایش خود به خود مالیات همه آمریکاییان و کاهش شدید بودجه دولت جلوگیری می شود.

مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوری خواهان است، پس از سه روز مذاکرات فشرده، این لایحه را تصویب کرد.

برخی از اعضای محافظه کار مجلس نمایندگان آمریکا، پیش از تصویب لایحه «پرتگاه مالی»، خواستار در نظر گرفتن کاهش بیشتر هزینه های دولت شده بودند. اما طرح آنها از حمایت کافی دیگر قانونگذاران برخوردار نبود.

قبل از آن، رهبری سناتور های دموکرات در سنای آمریکا به خبرنگاران گفته بود که مجلس سنا، هرگونه لایحه ی مربوط به پرتگاه مالی که توسط مجلس نمایندگان اصلاح شده باشد را برای به رای گذاشتن نمی پذیرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و جمهوری خواهان کنگره بیش از یک سال است که در مورد افزایش مالیات، نحوه کاهش هزنیه های دولت، کاهش کسری بودجه و کاهش بدهی های کشور با یکدگر اختلاف دارند.

بر اساس مصوبه کنگره، مالیات افرادی که بیش از ۴۰۰ هزار دلار در سال درآمد دارند، و یا زوج هایی که در مجموع بیش از ۴۵۰ هزار دلار درآمد دارند، افزایش خواهد یافت.
این اولین افزایش مالیات بر در آمد در آمریکا طی ۲۰ سال گذشته است.

این طرح مزایای مربوط به بیکاران را به مدت یک سال ادامه می دهد و مالیات بر ارث را در مواردی که میزان آن قابل توجه باشد، افزایش می دهد. همچنین کاهش هزینه های برنامه های دفاعی و غیرنظامی دولت، به مدت دو ماه به تاخیر می افتد.

به تاخیر افتادن دو ماهه کاهش هزینه های دولت می تواند باعث ایجاد چالش دیگری برای کاخ سفید و کنگره شود. تحلیلگران می گویند بدون سازش نمایندگان کنگره بر سر کاهش پانصد میلیارد دلاری هزینه های دولت، اقتصاد آمریکا ممکن است وارد یک رکود اقتصادی دیگر شود.
XS
SM
MD
LG