لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

مذاکرات برای دوری از «پرتگاه مالی» ادامه می یابد


هری رید، سناتور دموکرات
هری رید، سناتور دموکرات
قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه کنگره آمریکا روز یکشنبه نیز نتوانستند برای جلوگیری از ورود دولت به «پرتگاه مالی»، به سازش برسند.

دوشنبه، ۳۱ دسامبر، آخرین مهلت کنگره آمریکا برای رسیدن به یک توافق است. در صورت پایان یافتن این مهلت و عدم رسیدن به یک توافق در کنگره، از روز سه شنبه، مالیات آمریکاییان افزایش خواهد یافت و بودجه دولت به شدت کاهش می یابد.

در جلسه روز یکشنبه سنای آمریکا، چاپلین باری بلک در دعایی از خدا خواست به دو حزب جمهوری خواه و دموکرات کمک کند که بتوانند به سازش برسند. او گفت: «خدایا به آنها کار درست را نشان بده، و به آنها شجاعت انجام آن را بده. و ما را از زخم هایی که به خود تحمیل می کنیم، نجات بده.»

تا پایان روز یکشنبه، به این دعا پاسخی داده نشد و اختلافات نمایندگان ادامه یافت.

سناتور هری رید، رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا گفت مذاکرات دو طرف در روز دوشنبه ادامه می یابد. او گفت هنوز فاصله ای جدی میان دو حزب وجود دارد اما مذاکرات ادامه می یابد. هری رید گفت هنوز برای رسیدن به توافق زمان باقی مانده است.

پیشتر در روز یکشنبه، میچل مککانل، رهبر اقلیت جمهوری خواه سنای آمریکا از جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا خواست تا وارد مذاکرات شود.

مککانل دموکرات ها را متهم کرد که از خود ضرورت نیاز به انجام مذاکرات را نشان نداده اند. او گفت آنها انگیزه، یا شجاعت برای امضای یک توافق را ندارند.

در مورد توافق های قبلی، جو بایدن و مککانل، با یکدیگر مذاکره می کردند. جو بایدن همکار پیشین مککانل در مجلس سنا بوده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با شبکه ان بی سی که روز شنبه ضبط شده بود، ناراحتی خود را از بن بست پیش آمده در کنگره نشان داد.

در همین حال، جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، اعلام کرد که رییس جمهور، و نه جمهوری خواهان مجلس نمایندگان قادر به گفتن «آری» برای رسیدن به توافق نیستند.

مصوبه احتمالی نمایندگان کنگره آمریکا برای عدم ورود به پرتگاه مالی، باید تا پایان روز دوشنبه به امضای رییس جمهوری آمریکا برسد. در غیر اینصورت، بودجه دفاعی آمریکا و بودجه بسیاری از برنامه ها نظیر کمک به بیکاران به شدت کاهش خواهد یافت و مالیات آمریکاییان به نحو چشمگیری افزایش می یابد.

به گفته مقامات و اقتصاد دانان، این امر می تواند بهبود اقتصادی آمریکا را دچار مشکل کند.
XS
SM
MD
LG