لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۸

اوباما و رامنی برای آخرین مناظره آماده شدند


باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده و میت رامنی، رقیب جمهوری خواه او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ آمریکا، روز یکشنبه را با مشاوران خود سپری کردند. قرار است روز دوشنبه سومین و آخرین مناظره انتخاباتی میان این دو رقیب برگزار شود.
مناظره ۹۰ دقیقه ای دوشنبه در ایالت فلوریدا برگزار می شود. رقابت میان دو حزب در ایالت فلوریدا نزدیک به هم است. انتخابات ریاست جمهوری ۱۵ روز دیگر در ۶ ماه نوامبر برگزار می شود.
مناظره روز دوشنبه آخرین فرصت برای آمریکاییان است که بتوانند شاهد به چالش کشیده شدن دو رقیب انتخاباتی توسط یکدیگر در عرصه سیاست خارجی بر روی یک صحنه باشند.
در حالی که اقتصاد، تمرکز اصلی کمپین انتخاباتی دو حزب در انتخابات امسال بوده است، تمرکز اصلی مناظره روز دوشنبه بر سیاست خارجی است.
میت رامنی و متحدان جمهوری خواهش به طور پیوسته به سیاست های باراک اوباما برای نحوه برخورد دولتش با حمله مرگبار ماه گذشته به کنسولگری آمریکا در لیبی حمله کرده اند. حمله ۱۱ سپتامبر به کنسولگری آمریکا در بنغازی به کشته شدن کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی و سه آمریکایی دیگر منجر شد.
برنامه اتمی ایران نیز از موضوعات مورد بحث بوده است. میت رامنی می گوید دولت باراک اوباما به مقدار لازم علیه تهران سختگیری نکرده است و به اندازه کافی از اسراییل حمایت نکرده است.
باراک اوباما میت رامنی را به بهره برداری سیاسی از حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی متهم کرده و گفته است تحریم های سختی را علیه ایران به اجرا گذاشته است. آقای اوباما گفته است همکاری های امنیتی با اسراییل را بهبود داده است. رییس جمهوری آمریکا بر موفقیت ها در عرصه مبارزه با تروریسم از جمله حمله ای که به کشته شدن بن لادن رهبر گروه القاعده منجر شد، تاکید کرده است.
XS
SM
MD
LG