لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۶

کلینتون مسوولیت امنیت دیپلمات ها را متوجه خود دانست


هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا مسوولیت حمله مرگبار ماه گذشته به کنسولگری آمریکا در لیبی را متوجه خود دانست و گفت: مسوولیت امنیت کارمندان وزارت امورخارجه که در سراسر جهان کار می کنند، وظیفه اوست.

خانم کلینتون روز دوشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی که در جریان سفرش به پرو انجام شد، گفت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و جو بایدن، معاون او، از تصمیمات جزئی که توسط پرسنل امنیتی گرفته می شود، اطلاع ندارند.

او همچنین گفت شرایط حملاتی نظیر آنچه در یازده سپتامبر سال جاری در لیبی رخ داد و به کشته شدن سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر در لیبی منجر شد، همیشه در آن زمان روشن نیست.

حمله به کنسولگری آمریکا و واکنش دولت باراک اوباما، به یکی از مسائل انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شده است. میت رامنی، کاندیدای جمهوریخواهان، آقای اوباما را به خاطر فراهم نکردن امنیت بیشتر برای کنسولگری آمریکا در بنغازی سرزنش کرده است.

خانم کلینتون روز دوشنبه گفت نمی خواهد که موضوع حمله به کنسولگری آمریکا بخشی از بازی سیاسی تقصیر را گردن دیگری انداختن، باشد.

دولت باراک اوباما ابتدا اعلام کرده بود که حمله به کنسولگری آمریکا به دنبال یک تظاهرات علیه یک فیلم ضد اسلامی که در آمریکا ساخته شده بود روی داد، اما دولت اوباما اکنون می گوید این حمله یک اقدام تروریستی بوده است.

سناتور جان مککین، و دو سناتور جمهوریخواه دیگر، در بیانیه ای که اواخر روز دوشنبه منشتر شد، اعلام کردند که اظهارات خانم کلینتون، «حرکت قابل ستایشی» است اما مسوولیت نهایی متوجه رییس جمهوری است.

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته در مناظره با پل رایان، یار انتخاباتی میت رامنی گفت او و باراک اوباما از درخواست ها برای افزایش امنیت کنسولگری آمریکا در بنغازی مطلع نبودند.

اوایل هفته گذشته یک شهادت در یک کمیته کنگره نشان داد که وزارت امورخارجه آمریکا چندین نوبت درخواست ها برای افزایش امنیت کنسولگری را رد کرده بود. یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا به قانونگذاران گفت در زمان حمله به کنسولگری آمریکا، در بنغازی، تعداد صحیح نیروهای امنیتی حضور داشتند.
XS
SM
MD
LG