لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

دومین مناظره باراک اوباما و میت رامنی برگزار شد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و رقیب جمهوری خواه او، میت رامنی روز سه شنبه در نیویورک، دومین مناظره از سه مناظره انتخاباتی خود را برگزار کردند.

باراک اوباما به نسبت مناظره اول، روز سه شنبه تهاجمی تر و با انرژی بیشتری ظاهر شد. بسیاری از نظر سنجی ها پس از مناظره اول به سود میت رامنی بود.

مناظره در دانشگاه هوفسترا، نزدیک شهر نیویورک برگزار شد.

هر دو نامزد انتخابات در این مناظره که به صورت زنده در سراسر آمریکا پخش می شد، به پرسش هایی که مخاطبان حاضر از دو کاندیدا می پرسیدند پاسخ می دادند.

باراک اوباما و میت رامنی چند نوبت بر سر مسائل مختلف با هم بحث کردند.

یک نفر از مخاطبان درباره حمله سپتامبر سال جاری به کنسولگری آمریکا در بنغازی که به کشته شدن سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر در لیبی منجر شد، سوال کرد.

باراک اوباما مسوولیت کامل این حمله را به عنوان رییس جمهور متوجه خود دانست، اما او همچنین از میت رامنی به خاطر واکنشش به آن حمله انتقاد کرد. باراک اوباما گفت در حالی که ما هنوز سعی داشتیم با خطری که دیپلمات هایمان با آن روبرو بودند برخورد کنیم، میت رامنی یک بیانیه صادر کرد تا امتیاز سیاسی بگیرد.

آقای اوباما گفت امنیت ملی را نباید به یک موضوع سیاسی تبدیل کرد. میت رامنی گفت قصور دولت در مسئله بنغازی، نمادی است از سیاست در کل ناموفق دولت در خاورمیانه. او گفت این باراک اوباما بود که پس از حمله به کنسولگری در بنغازی، دست به بازی سیاسی زد.

هر دو نامزد انتخابات در طول مناظره بر سر اینکه چه کسی در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سختگیری بیشتری نسبت به چین نشان خواهد داد، رقابت کردند.

میت رامنی و باراک اوباما سعی داشتند که نشان دهند کدام یک برای مقابله با سیاست های بازرگانی چین، که به گفته آنها باعث از بین رفتن مشاغل در آمریکا شده است، برنامه بهتری دارد.

میت رامنی که در طول کمپین انتخاباتی اش دولت باراک اوباما را به ضعف در برابر چین متهم کرده است، بار دیگر در مناظره روز سه شنبه این اتهام را تکرار کرد.

او وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، به چین برچسب کشوری که ارز را دستکاری می کند خواهد زد. این اقدام اجازه می دهد برای کالاهای چینی تعرفه بالاتری تعیین شود.

رامنی گفت باراک اوباما، این فرصت را داشته است که به چین چنین عنوانی بدهد، اما آقای اوباما از این اقدام خودداری کرد. میت رامنی گفت در روز اول ریاست جمهوری خود، چنین عنوانی را به چین خواهد داد، اقدامی که به او به عنوان رییس جمهوری اجازه خواهد داد در صورت لزوم برای کالاهای چینی که به طور غیر عادلانه برتری تجاری دارند، تعرفه هایی تعیین کند.

اما باراک اوباما در پاسخ به این اظهارات گفت میت رامنی، «آخرین فردی» است که می خواهد علیه چین سختگیری کند. رییس جمهوری آمریکا، میت رامنی را متهم کرد در شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است که فرصت های شغلی را به چین منتقل کرده اند.

رامنی که به نظر می رسید برای پاسخ دادن به این اتهام از قبل آماده بوده است، با اشاره به «به صندوق بازنشستگی» باراک اوباما، گفت او نیز در شرکت های چینی سرمایه گذاری کرده است.

رامنی: «آقای رییس جمهور، آیا به صندوق بازنشستگی ات نگاه کردی؟»

اوباما: «می دانی، من به صندوق بازنشستگی ام نگاه نمی کنم. مزایایش به بزرگی آنچه تو داری نیست.»

رامنی: «اجازه بدهید یک پندی بدهم. به صندوق بازنشستگی خود نگاه کنید. شما نیز در شرکت های چینی سرمایه گذاری کرده اید. شما نیز خارج از آمریکا سرمایه گذاری کرده اید.»

رامنی در طول ۹۰ دقیقه مناظره داغ، چندین بار به موضوع چین برگشت. او وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، نه تنها علیه چین سختگیری خواهد کرد بلکه برای شرکت های آمریکایی که با سرمایه گذاری در خارج، بیرون از ایالات متحده کار ایجاد کرده اند، آمریکا را جذاب تر خواهد کرد تا این شرکت ها به آمریکا بازگردند.

باراک اوباما از سیاست تجاری خود در خصوص چین دفاع کرد و گفت آمریکا برنده پرونده های زیادی علیه چین در سازمان تجارت جهانی بوده است.

کاخ سفید از کارنامه خود در مورد برخورد با اقدامات تجاری چین دفاع کرده است. کاخ سفید در عین حال نسبت به ایجاد یک جنگ تجاری با چین هشدار داده و گفته است بیان کمتر شعار های تحریک کننده، در تشویق چین به پیشرفت در مسائل تجاری، نظیر بررسی اتهام پایین نگه داشتن مصنوعی ارزش پول چین، موثر بوده است.

این موضوعات به طور خاص در ایالت هایی نظیر اوهایو که بطور قطع مشخص نیست به کدام حزب تمایل دارند، مهم است. در اوهایو بسیاری از شهروندان نگران از دست دادن مشاغل تولیدی به دلیل ایجاد شغل توسط شرکت های آمریکایی در خارج هستند. آنان همچنین نگران شغل خود به دلیل اقدامات شرکت های رقیب خارجی هستند.

هر دو کمپین انتخاباتی جمهوری خواهان و دموکرات ها، در تبلیغات انتخاباتی وعده داده اند نسبت به چین، سختگیری اقتصادی نشان خواهند داد.

به نظر می رسد چین، همچنان موضوع محوری در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری باقی بماند. قرار است در آخرین مناظره بین دو کاندیدا که ۲۲ اکتبر برگزار می شود، ۱۵ دقیقه کامل به موضوع «برخاستن چین و جهان فردا» اختصاص یابد. سیاست خارجی موضوع مناظره سوم است که در فلوریدا برگزار می شود

دو نامزد انتخابات روز سه شنبه همچنین در مورد مسائلی نظیر مهاجرت، زنان، کنترل حمل اسلحه و آموزش اختلاف نظر داشتند.

بیشتر آمریکاییان پس از مناظره اول عقیده داشتند میت رامنی پیروز آن مناظره بود. هر چند آخرین نظر سنجی ها هر دو نامزد را تقریبا نزدیک هم نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG