لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

اختلاف بایدن و رایان بر سر خاورمیانه و اقتصاد


روز پنجشنبه جو بایدن معاون باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ آمریکا و پل رایان، معاون انتخاباتی میت رامنی، نامزد حزب جمهوری خواه در یک مناظره تلویزیونی شرکت کردند. در این مناظره پل رایان گفت مشکلات در خارج در حال افزایش است اما اشتغال در داخل رشد نکرده است.

این مناظره در یک کالج کوچک در ایالت کنتاکی برگزار شد و طی آن پل رایان و جو بایدن از سیاست های یکدیگر درباره افغانستان انتقاد کردند. آقای بایدن اعلام کرد نظامیان آمریکا در سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک خواهند کرد و رایان بیشتر بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان طبق شرایط تاکید داشت.

رایان گفت ما نمی خواهیم به دشمنان خود تاریخ خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را اعلام کنیم تا در تقویمشان ثبت کنند و منتظر بمانند تا ما خارج شویم و آنگاه آنها برگردند.

در خصوص سوریه، بایدن از همکاری دقیق دولت اوباما با متحدان آمریکا برای تحت فشار قرار دادن بشار اسد، رییس جمهوری سوریه تمجید کرد.

بایدن گفت کاری که ما می کنیم دقیقا همان کاری است که برای شناختن نیروها باید انجام داد که در حقیقت، زمانی که دولت بشار اسد سقوط کرد، یک دولت با ثبات به وجود بیاید که باعث جنگ منطقه ای سنی - شیعه نشود.

رایان گفت بیش از یک سال است که فشار بین المللی بر سوریه وارد آمده است و رییس جمهوری آمریکا گفته است که بشار اسد باید برود. رایان گفت دولت اوباما باید «یک طرح بهتری» در دست داشت که راحت تر متحدان سوری را شناسایی کند، اما در عوض اجازه داد ده ها هزار نفر در درگیری ها جان دهند و نیروهای خارجی بیشتری به سوریه «سرازیر» شوند.

در مورد بحران مالی آمریکا، بایدن از جمهوری خواهان در کنگره، از جمله پل رایان خواست تا « سد راه نکنند» و بگذارند دولت اوباما اقتصاد را درست کند. بایدن جمهوری خواهان را مقصر رکود اقتصادی کشور معرفی کرد. معاون رییس جمهوری آمریکا گفت جمهوری خواهان درباره این رکود بزرگ طوری صحبت می کنند که گویی از آسمان به زمین آمده است. جو بایدن گفت این رکود از ناحیه این مرد آمد که به افزدون هزینه های دو جنگ به کارت های اعتباری رای داد.

رایان در مقابل گفت باراک اوباما و دموکرات های کنگره در سال ۲۰۰۸ زمانی به قدرت رسیدند که یک حزب در کنترل بود و آنها این قابلیت را داشتند که هر کاری که می خواهند انجام دهند. او گفت آنها به آمریکاییان گفتند اگر طرح مشوق های اقتصادی تصویب شود، اقتصاد با نرخ چهار درصد رشد خواهد داشت اما اکنون نرخ رشد ۳ و يک دهم درصد است.

در مورد لیبی، بایدن حمله مرگ بار ماه گذشته به سفیر آمریکا را یک فاجعه توصیف کرد و وعده داد هر اشتباهی که رخ داد، دیگر تکرار نخواهد شد.

رایان دولت اوباما را برای فراهم نکردن امنیت کافی در بنغازی و اینکه دو هفته طول کشید تا تروریستی بودن ماهیت حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی توسط دولت تایید شود ، مورد سرزنش قرار داد. او گفت بخش ویژه ای از تفنگداران دریایی از سفیر ما در پاریس حفاظت می کنند، آیا نباید در بنغازی که می دانستیم نیروهای القاعده با سلاح در آنجا هستند، این نیروها از سفیر ما در بنغازی محافظت می کردند؟ جو بایدن در پاسخ گفت به آقای اوباما گفته نشده بود که کنسولگری آمریکا در بنغازی به امنیت بیشتری نیاز دارد.

در مورد ایران، رایان گفت جمهوری اسلامی «گستاخ تر» شده است چرا که دولت باراک اوباما در خصوص برنامه اتمی ایران «فاقد اعتبار» است. بایدن در پاسخ گفت آمریکا «در تاریخ تحریم ها، فلج کننده ترین تحریم ها» را علیه ایران به اجرا گذاشته است.

پنجشنبه گذشته میت رامنی و باراک اوباما در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بین دو کاندیدا شرکت کردند. پس از حضور قوی رامنی در آن مناظره، نظر سنجی ها از سرعت گرفتن مقبولیت رامنی حکایت دارد.

جو بایدن، ۶۹ ساله، به خاطر سابقه ۳۶ ساله اش در سنا، بیشتر به عنوان یک فرد با تجربه در مناظره ها و سیاست مدار حرفه ای شناخته می شود. او در سال ۲۰۰۹ معاون رییس جمهوری آمریکا شد. رایان، ۴۲ ساله، نماینده ایالت ویسکانسین در کنگره آمریکا است و در بین محافظه کاران جمهوری خواه به عنوان یک فرد در حال ترقی شناخته می شود.
XS
SM
MD
LG