لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

٤٠٠ عضو مجاهدین خلق از اشرف خارج می شوند


سازمان مجاهدین خلق می گوید آماده است اعضای خود را در عراق به محل جدیدی در نزدیکی بغداد منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مریم رجوی ، رییس شورای ملی مقاومت که سازمان مجاهدین خلق را در بر می گیرد، روز شنبه در بیانیه ای گفت ٤٠٠ عضو قرارگاه اشرف روز دوم شهریور به اردوگاه حریت خواهند رفت.

رجوی این تصمیم را " حسن نیت" توصیف کرد و گفت درمقابل انتظار دارد واشنگتن در " تعهدات خود به رویکرد خارج ساختن مجاهدین از فهرست گروه های تروریستی" بازنگری کند ، به حل " مسائل انسانی" در مرکز جدید بپردازد و " سلامت و ایمنی" ساکنان آنرا تضمین کند.

خبرگزاری فرانسه می گوید سازمان مجاهدین خلق و نهادها و افراد وابسته به آن در بیانیه های متعدد از شرایط زندگی در اردوگاه حریت ، پایگاه سابق نظامی آمریکا در نزدیک بغداد، شکایت کرده اند. به دلیل این شکایت ها، ١٢٠٠ عضو مجاهدین ماه ها حاضر نبودند به آنجا بروند و معلوم نیست ٨٠٠ عضو باقیمانده در اشرف چه زمانی منتقل خواهند شد.

انتقال مجاهدین از اشرف به حریت به عنوان بخشی از معامله ای بین آمریکا و دولت عراق صورت می گیرد که بر اساس آن قرار است آنها در کشور های دیگر اسکان داده شوند.

آمریکا گفته است خروج مجاهدین خلق از اشرف، در خارج کردن گروه از فهرست تروریستی کمک خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید مارتین کوبلن، نماینده سازمان ملل متحد که برای حل مساله کار می کند، از اعلام خبر آمادگی اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران برای ترک اردوگاه اشرف استقبال کرد. دفتر او در بیانیه ای گفت سازمان ملل متحد از باقیمانده ساکنان اشرف می خواهد آنها نیز برای عزیمت به اردوگاه حریت آماده شوند.
XS
SM
MD
LG