لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

هشدار آمریکا به مجاهدین خلق ایرانآمریکا به یک گروه ناراضی ایرانی در مورد فرصت کوتاهی که برای تخلیه اردوگاه اشرف در عراق دارد هشدار داده است.

دانیل بنجامین (Daniel Benjamin) مسئول امور ضد تروریسم در وزارت امورخارجه آمریکا روز جمعه گفت سازمان مجاهدین خلق ایران باید خروج از اردوگاه اشرف واقع در شمال بغداد را تا ضرب الاجل بیستم ژوئیه (سی ام تیر) که توسط دولت عراق وضع شده است، به انجام برساند.

وی گفت تکمیل تخلیه اردوگاه تا آن تاریخ عاملی کلیدی در تصمیم گیری هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا برای حذف، یا ابقای این گروه از لیست آمریکا در مورد سازمان های تروریستی است - تصمیمی که الزاما باید تا اول اکتبر اتخاذ شود.

بموجب یک توافق سازمان ملل متحد و عراق، تمامی اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران باید از اردوگاه اشرف به محلی دیگر در نزدیکی بغداد منتقل شوند.

قریب دو هزار نفر از اعضای مجاهدین خلق ایران تا کنون اردوگاه اشرف را ترک کرده اند، اما به گفته مقامات، حدود هزار و سیصد نفر باقی مانده اند.

سازمان مجاهدین خلق ایران می گوید عراق باید پیش از جابجا شدن بقیه اعضایش به خواسته هائی متعدد در زمینه های انسانی عمل کند.

عراق پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ در ایران به مجاهدین خلق ایران پناه و مامن داد، اما بعضی از اعضای آن را به کمک کردن به صدام حسین در سرکوبی بیست سال پیش قیام شورشیان شیعه متهم کرده است.

سازمان مجاهدین خلق ایران در سال های دهه هفتاد علیه رژیم شاه مورد حمایت آمریکا حملاتی چریکی انجام می داد، که حملات به هدف های آمریکائی نیز بخشی از آنها بود.

سازمان مجاهدین خلق ایران پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ در ایران علیه حکومت آخوندی وارد عمل شد.

آمریکا در سال ۱۹۹۷ سازمان مجاهدین خلق ایران را به لیست خود در مورد سازمان های تروریستی افزود اما این سازمان از آن زمان ببعد خشونت را تقبیح و محکوم کرده است.

علاوه بر آمريکا، ایران و عراق نیز سازمان مجاهدین خلق را تشکیلاتی تروریستی می شناسند.
XS
SM
MD
LG