لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۷

درخواست های اتمی تهران از جنبش غیر متعهدها


علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه ایران امروز، یکشنبه، با این درخواست که رهبران جنبش غیر متعهدها باید در کنفرانس این هفته خود در تهران علیه تحریم های غربی موضع گیری کنند، افزود بسیاری از اعضای این جنبش از برنامه اتمی ایران حمایت می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای صالحی در سخنرانی افتتاحیه جلسات کارشناسی کنفرانس، که وظیفه آن فراهم ساختن مقدمات برای جلسات دو روزه پنجشنبه و جمعه رهبران است، گفت جنبش غیر متعهدها باید با تحریم های یکجانبه کشورهائی بخصوص علیه بعضی اعضای جنبش مقابله کند، و تاکید کرد که جنبش تا کنون چنین اقداماتی را تقبیح و محکوم کرده است.

آقای صالحی گفت ما با استفاده ازاین فرصت، از جنبش غیرمتعهدها برای حمایت از حقوق مشروع اتمی ایران قدردانی می کنیم.

ایران، برای محدود ساختن فعالیت های اتمی اش، که به ظن بسیاری از دولت های غربی برای دسترسی به توانائی ساختن بمب اتمی است، با تحریم های سخت و شدید اقتصادی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا روبروست. ایران چنین قصدی را تکذیب می کند و می گوید برنامه اتمی اش صرفا برای تولید برق و مقاصد پزشکی است. تهران شش قطعنامه سازمان ملل متحد را که خواستار تعلیق غنی سازی اورانیوم است غیر قانونی می داند.

سه کشور دیگر جنبش غیر متعهدها نیز با تحریم های غربی روبرو شده اند: کره شمالی برای برنامه اتمی و ساختن بمب اتمی، سوریه برای تهاجمی وحشیانه علیه گروه های اپوزیسیون، و زیمبابوه برای خشونت های سیاسی و نقض حقوق بشر.

ایران که در آستانه تحویل گرفتن ریاست ادواری جنبش غیرمتعهدها از مصر است می گوید برگزاری کنفرانس سران این جنبش در تهران گویای آن است که ایران آنگونه که دشمنش، آمریکا، سعی می کند جلوه دهد، با انزوای بین المللی روبرو نیست.

تهران به خصوص خواستار حمایت جنبش غیر متعهدها در قمار بزرگ رویاروئی با آمریکا و متحدان غربی آن بر سر برنامه اتمی خود است.

آقای صالحی گفت ما همواره گفته ایم که صرفا خواستار حقوق مشروع خود در زمینه انرژی اتمی هستیم، که در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی مجاز شناخته شده است.

آقای صالحی گفت ایران به دنبال راه حلی عادلانه است؛ نه راه حالی که مبتنی بر استانداردهای دوگانه آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت امیدوار است کنفرانس سران، علیه هر نوعی از تروریسم، از جمله تروریسم دولتی مورد حمایت قدرت های غربی، که آخرین بار در ترور دانشمندان اتمی ما رخ داد، موضع بگیرد.

برگزار کنندگان کنفرانس برای یادآوری ترور چهار دانشمند اتمی ایران، که تهران آن را به تشکیلات اطلاعاتی غرب و اسرائیل نسبت می دهد ، بعضی از قطعات تکه پاره شده خودروهای قربانیان را در برابر ورودی جایگاه کنفرانس قرار داده اند.

جنبش غیرمتعهدها که تقریبا دوسوم اعضای سازمان ملل متحد را در بر می گیرد از کشورهائی دارای اهداف سیاسی و منافع متفاوت تشکیل شده است.

هنوز معلوم نیست آیا این کشورها برای حمایت از ایران در رویاروئی اش با شورای امنیت سازمان ملل متحد سندی را به اتفاق امضا خواهند کرد یا نه.
XS
SM
MD
LG