لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

اکوادور به ایران برای دور زدن تحریم ها کمک می کند


روسای جمهوری ایران و اکوادور؛ اتحاد به خاطر یک دشمن
روسای جمهوری ایران و اکوادور؛ اتحاد به خاطر یک دشمن
روزنامه ساندی تلگراف، چاپ لندن، روز یکشنبه خبر داد بر اساس مدارکی که به دست آورده اکوادور به ایران برای دور زدن تحریم ها کمک می کند.

این افشاگری در حالی است که سفارت اکوادور در لندن به خاطر پناه دادن به جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس، در کانون توجه بین المللی است.

ساندی تلگراف در گزارشی مفصل تحت عنوان "اتحاد به خاطر یک دشمن مشترک" به روابط نزدیک رییس جمهور چپگرای آمریکای لاتین و رییس جمهور تندرو ایران و مبارزه این دو با آمریکا پرداخته است.

به نوشته ساندی تلگراف دشمن مشترک آنها آمریکاست؛ کشوری که رافائل کوره آ رییس جمهوری اکوادور آن را امپریالیست می داند و محمود احمدی نژاد از واژه شیطان بزرگ برای توصیفش استفاده می کند .

ساندی تلگراف می نویسد اسنادی به دست آورده که نشانگر برنامه های دو کشور برای ایجاد مکانیزمهای عمده بانکی است.

ناظران با توجه به نبود روابط تجاری گسترده بین دو ایران و اکوادور می گویند نیت واقعی از برقراری روابط گسترده بانکی، کمک به تهران برای دور زدن تحریمها با ارسال پول از طریق کیتو است.

حجم مناسبات تجاری دو کشور در سال 2011 / دو میلیون و 100 هزار دلار بود .

ساندی تلگراف به نقل از سزار مونتوفار از رهبران اپوزیسیون اکوادور می نویسد حجم اندک مبادلات تجاری کیتو و تهران موید آن است که روابط بانکی جدید را تنها می توان در قالب شرایط ایدئولوژیک یا معاملات پنهانی توجیه کرد .

به گفته این سیاستمدار ، کوره آ میخواهد خود را به عنوان نماینده چپ رادیکال در عرصه جهانی معرفی کند . قضیه آسانژ با این استراتژی همخوانی دارد و همینطور رویکرد وی نسبت به ایران .

از دیدگاه ایران آنچه اکوادور را برای داشتن روابط بانکی جذابتر می سازد اینست که اکوادور از زمان بحران مالی سال 2000 از دلار آمریکا بعنوان واحد پول رسمی کشور استفاده می کند و از اینرو هر معامله ای، ایران را که بخاطر تحریمهای بین المللی دسترسی اش به دلار آمریکا محدود شده از دسترسی فوری به حیات خلوت مالی آمریکا بهره مند می سازد.

به نوشته ساندی تلگراف این تنها روحانیون جمهوری اسلامی نیستند که مجذوب اقتصاد دلار محور اکوادور می شوند. به گفته کارآگاهان بین المللی و مقامات مبارزه با مواد مخدر در آمریکا ، گروههایی چون کارتلهای مواد مخدر ، پولشویان و تامین کنندگان هزینه های گروههای تروریستی نیز از مشتریان اکوادور هستند.

در حالیکه جولیان آسانژ، پناه گرفته در سفارت اکوادر در لندن، خود را مدافع سرسخت آزادی بیان می داند ، منتقدین کوره ا حمایت او از آسانژ از یک سو و تاکتیکهایش در استفاده از پلیس و دادگاهها برای اذیت و آزار روزنامه نگاران مخالف خود در اکوادر را نشانه ای از ریاکاری رییس جمهوری اکوادور می دانند . او می خواهد خود را به نوعی برای جانشینی هوگو چاوز بعنوان رهبر خودکامگان چپگرای منطقه آماده کند.
XS
SM
MD
LG