لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

خشنودی آمریکا از خویشتن داری ایران در خلیج فارس


دریاسالار جاناتان گرینرت می گوید تحریکات قبلی بیشتر توسط شاخه دریائی سپاه پاسداران انقلاب انجام می گرفت
دریاسالار جاناتان گرینرت می گوید تحریکات قبلی بیشتر توسط شاخه دریائی سپاه پاسداران انقلاب انجام می گرفت
فرمانده ارشد در نیروی دریائی آمریکا می گوید نیروی دریائی ایران، که اغلب توسط آمریکا به اقداماتی تحریک آمیز در خلیج فارس متهم می شد، در ماه های اخیر خویشتن داری به خرج داه است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهارات دریاسالار جاناتان دبلیو گرینرت (Adm. Jonathan W. Greenert) فرمانده عملیات نیروی دریائی آمریکا را در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پنتاگون (وزارت دفاع آمريکا) نقل می کند که گفته است «اوضاع نسبتا آرام است».

همین خبرگزاری که از خلیج فارس به عنوان کانونی بالقوه انفجاری در اختلافات واشنگتن و تهران بر سر برنامه اتمی تهران نام برده است در گزارش خود یادآوری می کند که ایران اوایل سال جاری به آمریکا هشدار داده بود ناوهای هواپیمابرش را از خلیج فارس دور نگاه دارد – هر چند که این ناوها، متعاقبا بی آنکه با حادثه ای روبرو شوند، بارها از تنگه هرمز در دهانه خلیج فارس عبور کردند.

دریاسالار گرینرت گفت نیروی دریائی ایران در رفتار با نیروی دریائی آمریکا در خلیج فارس «حرفه ای و مودبانه» عمل کرده است، و به ضوابط و معیارهای بین المللی حاکم بر عملیات دریائی در آب های بین المللی احترام گذاشته است.

خبرگزاری آسوشتدپرس می گوید تحریکات قبلی معمولا توسط شاخه دریائی سپاه پاسداران انقلاب انجام می گرفت ، که جدا از نیروی دریائی ایران است.

دریاسالار گرینرت گفت نیروی دریائی پاسداران انقلاب پیش از این، گاه با قایق های تندرو مسلح، بیش از حد به کشتی های نیروی دریائی آمریکا نزدیک می شدند. وی گفت «صادقانه بگویم، چنین وضعیتی این اواخر رخ نداه است».

ناوگان پنجم نیروی دریائی آمریکا که مقر آن در بحرین است بطور دائم در منطه حضور دارد. آمریکا اخیرا دو ناو هواپیمابر، یکی یو اس اس آبرهام لینکلن (USS Abraham Lincoln) و دیگری یو اس اس انترپریز (USS Enterprise) را در منطقه مستقر ساخته است . ناو هواپیمابر لینکلن هفته گذشته از تنگه هرمز گذشت.
XS
SM
MD
LG