لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

گزارش واشنگتن پست از گرانی در ایران


آمریکا و اتحادیه اروپا این هفته همزمان با عدم پیشرفت در مذاکرات اتمی با ایران، سخت ترین تحریم هائی را که تاکنون علیه تهران وضع کرده اند براه انداختند. اما کارشناسان مرددند که آیا مشکلات درد آور مالی ناشی از این تحریم ها رهبران ایران را به مصالحه ای می کشاند یا نه.

روزنامه واشنگتن پست با این مقدمه در گزارشی از تهران زیر عنوان «راه افتادن تحریم های جدید علیه ایران در بحبوبه بن بست دیپلماتیک» می نویسد تحریم های جدید هنگامی براه افتاده است که اقتصاد ایران ایامی دشوار وآسیب دیده از تحریم های قبلی را تجربه می کند. افزایش سریع قیمت مایحتاج عمومی، بخصوص نان، بیشترین نگرانی محسوس در خیابان های تهران است.

واشنگتن پست می نویسد رهبران در ایران اکنون در واکنش به نارضائی عمومی، علنا و برخلاف معمول گرفتاری های اقتصادی را مطرح می کنند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، یکی از روحانیون تندرو و بانفوذ، این هفته در جلسه ای در شهر مذهبی قم گفت «هر روز قریب به دو هزار نامه، ایمیل و فاکس دریافت می کنم که منعکس کننده نگرانی های مردم است، و نشان می دهد قیمت های بالا نگرانی اصلی آنهاست».

کادر رهبری ایران کماکان با سرسختی و لجبازی تاکید می کند که جمهوری اسلامی یاد گرفته است چگونه با تصمیمات تنبیهی غرب مقابله کند، و می گوید تحریم ها به تقویت استقلال ایران از اقتصاد جهانی منجر شده است .

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد در کشور، روز چهارشنبه خطاب به مقامات بلندپایه در قوه قضائیه گفت «هدف اصلی قدرتهای استکباری از اعمال تحریم ها، مردم ایران هستند تا فشارها باعث شود که مردم به ستوه بیایند و از نظام اسلامی جدا شوند اما به فضل الهی در این توطئه نیز شکست خواهند خورد زیرا آنها مردم و مسئولان ما را همچنان نشناخته اند».

قیمت اجناس در ایران، چه داخلی و چه خارجی، از ابتدای سال جاری تا کنون همواره سیری صعودی داشته است. در همین حال مردم ایران خود را برای جهش محتمل دیگری در قیمت ها در روزهای آینده آماده می کنند. مقامات اجرائی گفته اند برای مقابله با احتکار و گرانفروشی بازرسان را به بازارها می فرستند.

در این میان مقامات مذهبی و امنیتی نظام از ترقی قمیت ها به عنوان اسلاحه ای برای حمله به رقبای سیاسی استفاده می کنند، و بخشی از تقصیر را به سیاست های اقتصادی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری نسبت می دهند.

مکارم شیرازی، در جلسه قم، از سیاستمداران خواستار ایفای نقشی قوی تر در واکنش به نگرانی های مردم شد. وی گفت «قیمت های گران مردم را عصبانی کرده است و ما باید اقدامی انجام دهیم».
XS
SM
MD
LG