لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۱

با کاهش بهای نفت، ایران خواستار نشست اضطراری اوپک شد


رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران از دبیرکل اوپک خواست تا با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، جلسه اضطراری تشکیل دهد.

آقای قاسمی به شانا، شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی ایران گفت: «بر اساس توافق در نشست ۱۶۱ اوپک، زمانی که قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار برای هر بشکه کاهش یابد وارد منطقه بحرانی قیمت ها شده ایم و بر اساس همین توافق، از دبیرکل اوپک درخواست کرده ایم مقدمات برگزاری اجلاس اضطراری اوپک را فراهم کند.»

بر اساس کاهش تقاضای بین المللی، بهای نفت در بازارهای جهانی کاهش یافته و به پایین ترین سطح رسیده است، هرچند روز جمعه پس از توافق رهبران اروپایی برای حمایت از بانک های حوزه یورو، قیمت نفت کمی تکان خورد و افزایش یافت.

رستم قاسمی در سخنانی که روز شنبه ( ۱۰ تیر) ایراد کرد هشدار داد اگر اوپک نتواند تولید را در میزان توافق شده ۳۰ میلیون بشکه در روز نگه دارد، توازن بازار نفت مختل می شود: «در صورتی که اعضای اوپک سقف تولید را رعایت نکنند این اتفاق می افتد و برای حفظ تعادل عرضه و تقاضای منطقی در بازار نفت همه اعضا در جلسه اخیر اوپک توافق کردند که سقف مورد نظر را رعایت کنند.»

عراق و ونزوئلا، دیگر اعضای اوپک نیز هفته پیش خواستار افزایش قیمت نفت شدند.
بخش جدیدی از تحریم های اتحادیه اروپا علیه تهران، از صبح یکشنبه اول ژوئیه، ۱۱ تیرماه به مورد اجرا گذاشته می شود و به این ترتیب ایران بخشی از مشتریان اروپایی نفت خود و متحدان آنها را از دست می دهد. رستم قاسمی، وزیر نفت ایران تاکید کرده است که «نفت ایران بازارهای خود را دارد و ... آمادگی کامل برای مقابله با تحریم ها در کشور وجود دارد.»

اوپک، در تازه ترین نشست خود در نیمه ماه ژوئن (دو هفته پیش) توافق کرد که به سقف تعیین شده تولید پایبند بماند. برای رسیدن به این هدف، عربستان سعودی باید تولید خود را کاهش دهد.

به دلیل تحریم های اقتصادی اعمال شده بر ایران، صادرات نفت ایران کاهش یافته و عربستان بارها وعده داد که حاضر است جای نفت ایران را در بازارهای جهانی پر کند. عربستان سعودی تاکنون نشانی از قصد تغییر سیاست در تولید نفت از خود نشان نداده است و علی رغم کاهش بهای نفت، پمپ نفت خود را به بالاترین میزان در چند دهه گذشته رسانده است.
XS
SM
MD
LG