لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

تنزلی بیشتر در صادرات نفتی ایران


خبرگزاری رویترز در گزارشی از لندن می گوید صادرات نفت ایران در ماه ژوئن (ماه میلادی جاری) سیر نزولی بیشتری نشان می دهد زیرا مشتریان بیشتری در اروپا و آسیا در آستانه تحریم های مصوب اتحادیه اروپا، که هدف آن محدود ساختن برنامه اتمی ایران است، خریدهای نفتی خود را از ایران متوقف و یا کم کرده اند.

صادرات نفت خام ایران در ماه جاری تا کنون،(بیشتم ژوئن)، به گزارش شرکتی که محموله های نفتی ایران را ردیابی می کند، و نیز منابع آگاه در شرکت های نفتی، به سطح یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز تنزل کرده است.

این تنزل جدید، در صورتیکه تائید شود، گویای آن است که ایران ممکن اسیت تا پایان ماه جاری، قریب یک میلیون بشکه در روز صادرات نفتی خود را، به ارزش تقریبی ۹۰ میلیون دلار در روز از دست بدهد - که ناشی از خطر به اجرا درآمدن یک ممنوعیت مصوب اتحادیه اروپا در اول ماه ژوئیه (ده روز ديگر) است. این ممنوعیت در عین حال شرکت های بیمه را نیز در اتحادیه اروپا از بیمه کردن صادرات نفتی ایران منع می کند.


صادرات نفت ایران در ماه مه، به گزارش منابع مشابه، که خواسته اند معرفی نشوند زیرا مجاز به صحبت کردن با وسائل ارتباط جمعی نیستند، بین یک میلیون و پانصد تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز بود.


ایران با توجه به این تنزل شروع به انبارکردن نفت های به فروش نرفته در تانکرهای مستقر در خلیج فارس کرده است. ایران از اوایل هفته جلوی پخش اطلاعاتی را گرفته است که نشان می داد چند تانکر برای ذخیره نفت در ترمینال اصلی صادراتی کشور در خارک مورد استفاده قرار گرفته اند.
XS
SM
MD
LG