لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

استثنای بیشتر از تحریم های ایران


ایالات متحده امریکا هفت اقتصاد در حال رشد را از تحریم های امریکا مستثنی ساخته است، زیرا آنها میزان خرید نفت خام از ایران را در سطحی قابل ملاحظه کاهش داده اند. هند، مالزی، جمهوری کره، افریقای جنوبی، سری لانکا ، ترکیه و تایوان اینک به 10 کشور اروپایی و ژاپن که پیشتر از تحریم ها مستثنی شدند می پیوندند.
تحریم ها، که روز 28 ژوئن – 8 تیر- کاملا به اجرا در خواهند آمد، به قصد قطع منابع مالی ایران برای برنامه اتمی از محل درآمدهای نفت وضع شدند. کشورهایی که تا آن تاریخ خرید نفت از ایران را کاهش ندهند، ممکن است با خطر جدا شدن از سیستم بانکی امریکا روبرو شوند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در بیانیه ای گفت ایالات متحده این تحریم ها را جهت حمایت از کوشش هایی که برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی جریان دارد و تشویق تهران به رعایت تعهدات بین المللی اش اجرا می کند. او گفت " با کاهش فروش های نفتی ایران، ما پیامی قاطع به رهبران ایران می فرستیم: تا گام هایی قاطع برای برطرف ساختن نگرانی های بین المللی برندارند، با فشار و انزوای فزاینده روبرو خواهند بود."
هیلاری کلینتون تاکید کرد " ایالات متحده به سیاست دو راهه ای پای بند است که به ایران فرصت می دهد برای برطرف ساختن نگرانی های ناشی از برنامه اتمی از طریق مذاکره با گروه 5 بعلاوه یک، بطور جدی با جامعه بین المللی از در تعامل در آید." او یاد آور شد دور بعدی مذاکرات بین ایران و گروه – پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان – قرار است در روزهای 18 و 19 ژوئن – 29 و 30 خرداد – در مسکو برگزار شود.
وزیر امور خارجه امریکا گفت " ایران توانایی آنرا دارد که با برداشتن گام هایی در مذاکرات به این نگرانی ها بپردازد."
XS
SM
MD
LG