لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۴

توصیه دو حزبی سناتورها به اوباما در مورد ایران


به گزارش مجله آمریکائی فارین پالیسی (Foreign Policy) قریب نیمی از سناتورها در سنای آمریکا به پرزیدنت اوباما گفته اند اگر ایران در مذاکرات این هفته با قدرت های جهانی در مسکو در سه مورد مشخص حاضر به مصالحه نشود، بهتر است وی جریان مذاکرات بر سر برنامه اتمی آن کشور را رها کند.

این مجله می نویسد ۴۴ سناتور، روز جمعه، در نامه ای دوحزبی خطاب به پرزیدنت اوباما، که سناتور رابرت منندز (Robert Menendez) ، از حزب دمکرات، و سناتور روی بلانت (Roy Blunt) از حزب جمهوریخواه تدوین کنندگان آن بوده اند، گفته اند زمان انجام اقداماتی سازنده توسط مقامات ایران که به جهانیان اطمینان بدهد برنامه اتمی شان، آنگونه که خود ادعا می کنند، صرفا صلح آمیز است، تمام شده است.

این سناتورها می گویند در غیاب چنین اقداماتی مجبوریم نتیجه گیری کنیم که تهران ضمن استفاده از مذاکرات برای وقت کشی به پیشبرد برنامه خود برای دسترسی به قابلیت های تسلحیات اتمی ادامه می دهد. سناتور ها در نامه خود به پرزیدنت اوباما نوشنه اند ما می دانیم که شما هم دراین اعتقاد که نباید گذاشت ایران به قابلیت های تسلیحات اتمی دست یابد با ما هم عقیده اید.

سناتور ها نوشته اند کمترین اقدامی که ایران باید فورا انجام دهد تا مذاکرات بیشتر را توجیه کند تعطیل تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو در نزدیکی قم، متوقف ساختن غنی سازی بالاتر از پنج درصد، و انتقال تمامی اورانیوم غنی شده بالاتر از پنج درصد به خارج از کشور است.

سناتور ها به رئیس جمهوری توصیه کرده اند اگر مذاکرات مسکو به توافقی قابل توجه منجر نشود، بجای مذاکره، تشدید فشار به دولت ایران از طریق تحریم ها، و روشن ساختن وجود گزینه های معتبر نظامی، مورد توجه قرار گیرد.
XS
SM
MD
LG