لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۲

تغییر موضع مجلس در مذاکرات اتمی


علی لاریجانی رئیس مجلس می گوید درجه بندی غنی سازی اورانیوم نمی تواند سدی برای فن آوری هسته ایران شود
علی لاریجانی رئیس مجلس می گوید درجه بندی غنی سازی اورانیوم نمی تواند سدی برای فن آوری هسته ایران شود
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران می گوید مجلس امروز، چهارشنبه، تاکید کرد که ایران از حقوق اتمی خود در مذاکرات با قدرت های جهان عقب نشینی نمی کند، اما در عین حال در باره مسئله کلیدی و مورد اختلاف غنی سازی اورانیوم موضع گیری ملایم تری از خود نشان داد.

علی لاریجانی رئیس مجلس گفت نمایندگان به تیم مذاکره کننده با قدرت ها راهنمائی کرده اند که آنها براساس پیمان ان پی تی (منع گسترش تسلیحات اتمی) حق ندارنداز ایران امتیازاتی بخواهند.

وی گفت، بااینحال،در مورد درجه غنی سازی اورانیوم، ایران می تواند به دلخواه خود و با توجه به نیاز هایش این درجه را تنظیم کند و این نمی تواند سدی برای فعالیت های اتمی ایران باشد.

گرچه چند مقام ارشد، از جمله محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری، علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه، و فریدون عباسی دوانی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران قبلا گفته اند اورانیوم ۲۰درصدی مسئله ای قابل گفتگوست اما این نخستین باری است که رئیس مجلس هم چنین صحبتی را مطرح می کند.

موجودی اورانیوم ۲۰ درصدی ایران یکی از اولویت ها در دور آتی مذاکراتی است که قرار است روزهای دوشنبه و سه شنبه آینده در مسکو، به دنبال دو دور مذاکرات بی ثمر قبلی که اوایل سال در استانبول و بغداد انجام گرفت، برگزار شود.

ایران می گوید برای سوخت نیروگاه برق اتمی خود در بوشهر به اورانیوم ۳ و نیم درصدی و برای تولید ایزوتوپ های درمانی در رآکتور تحقیقاتی تهران به اورانیوم ۲۰ درصدی نیاز دارد.

اما کشورهای غربی نگرانند که ایران ظرف چند ماه می تواند ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را به سطح ۹۰ درصد برساند که برای تولید بمب های اتمی لازم است.

مجلس در سال های اخیر به یکی از تندرو ترین نهادهای در مقاومت علیه خواست های شورای امنیت سازمان ملل متحداز تهران برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم مبدل شده است.

نمایندگان مجلس خود را کاملا نزدیک به خط مورد حمایت آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد گذاشته اند - که در تصمیم گیری های مربوط به امور اتمی و سیاست خارجی حرف آخر را می زند.

لاریجانی اظهارات خود را در جریان حضور سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد و نماینده خامنه ای در مذاکرات اتمی در مجلس مطرح ساخت.

جلیلی بر پیام رسمی ایران به قدرتهای جهانی در گروه موسوم به پنج بعلاوه یک تاکید گذاشت که ایران باآنها سرگرم گفتگوست. پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل: آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، بعلاوه آلمان این گروه را تشکیل می دهند.

جلیلی تاکید کرد که غنی سازی اورانیوم در ایران برای مقاصدی صلحجویانه است، و افزود خامنه ای با فتوائی که صادر کرد، تولید سلاح های کشتار جمعی را منع کرده است.

وی نیز گفت غنی سازی متناسب با نیازهاست و تاکید کرد که دو واحد غنی سازی، یکی در نطنز و دیگری در فردو، زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

او گفت تحریم های وضع شده در شورای امنیت و غرب نتوانسته است جلوی پیشرفت برنامه های اتمی ایران را بگیرد.

جلیلی گفت اقدامات پنهانی علیه ایران، که به غرب نسبت داده می شود، نتوانسته است تهران را از برنامه های اتمی اش بازدارد.

وی گفت تمامی عملیات فیزیکی، و حتی حملات ویروس های کامپیوتری با شکست مواجه شده است - که ظاهرا اشاره ای به ترور چهار دانشمند در سالهای اخیر و کشف چند ویروس کامپیوتری در شبکه اتمی ایران بود.
XS
SM
MD
LG