لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

اسلامگرایان مصر: حکم دادگاه کودتای غیر رسمی است


معترضین در مقابل دادگاه قانون اساسی خواستار کنار رفتن حکومت موقت نظامی شدند
معترضین در مقابل دادگاه قانون اساسی خواستار کنار رفتن حکومت موقت نظامی شدند
تظاهر کنندگان بعد از ظهر جمعه تجمع در میدان تحریر قاهره را آغاز کردند، و خشم خود را از تصمیم دادگاه به انحلال پارلمان و دادن اجازه شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به نخست وزیر حسنی مبارک ابراز کردند.

در اسکندریه بسیاری از معترضین خشم خود را متوجه احمد شفیق نخست وزیر حسنی مبارک ساختند و در خیابان ها شعارهای «مرگ بر حکومت نظامی» و «مردم خواهان سرنگونی شفیق هستند» سر دادند.

حکم دادگاه قانون اساسی دیروز نیز با واکنش خشم آلود و توام با بی اعتمادی جمعیتی در مقابل دادگاه مواجه شد که با فریاد کنار رفتن رژیم نظامی را درخواست می کردند.

احمد شفیق، حکم دادگاه قانون اساسی را حکمی تاریخی خواند و از مصری ها خواست به حوزه های رای گیری بروند و رای بدهند. وی توسل به خشونت را تقبیح کرد و گفت به حق مردم برای اعتراض احترام می گذارد، اما مقامات ارشد اخوان المسلمین این حکم را تقبیح کردند و آن را به معنای تلاش وفاداران رژیم مبارک برای بازگشت به قدرتی توصیف کرده اند که سال گذشته در قیامی مردمی از دست داده اند .

آقای مرسی نیز روز پنجشنبه گفت وی به رای صادره احترام می گذارد، اما بعداً در مصاحبه ای با تلویزیون مصر افزود که از تصمیم دادگاه قانون اساسی راضی نیست.

برخی از اسلامگرایان ارشد شورای نظامی حاکم را متهم می سازند که از حکم دادگاه برای کودتای غیر رسمی استفاده می کند، اما یک تظاهر کننده حامی اخوان المسلمین می گوید مصریان مرعوب نخواهند شد و آنچه را درست است انتخاب خواهند کرد. معترض دیگری که دست به اعتصاب غذا زده است پیش بینی می کند جنگ بزرگی در کشور براه خواهد افتاد.

با این حال، گزارشگر صدای امریکا در قاهره می گوید خستگی، بسیاری از مصریان خشم را کاهش داده است.

شورای نظامی حاکم گفته است انتخابات دور دوم بین شفیق و محمد مورسی کاندیدای اخوان المسلمین روزهای شنبه و یکشنبه مطابق برنامه برگزار خواهد شد. علیرغم خشمی که متوجه شورای نظامی است، یک تحلیلگر در دانشگاه امریکایی قاهره می گوید احتمال نمی رود حتی شفیق بخواهد کشور به دوره حسنی مبارک باز گردد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفته است واشنگتن وضع در مصر را دنبال می کند و انتظار دارد «انتقال کامل قدرت به یک دولت غیر نظامی برگزیده را شاهد باشد.»

خبرگزاری دولتی مصر به نقل از حکومت موقت نظامی که اکنون وظایف قوه مقننه را نیز بعهده گرفته اند می گوید رای گیری دوروزه در انتخابات مرحله دوم ریاست جمهوری، که محمد مرسی از اخوان المسلمین و احمد شفیق نخست وزیر پیشین کاندیداهای آن هستند، طبق برنامه، روز شنبه آغاز می شود.

دادگاه قانون اساسی در مورد پارلمان رای داده است که انتخاب یک سوم از نمایندگان برخلاف قانون انجام گرفته است، و این خلاف، تمامی پارلمان را به تشکیلاتی غیر قانونی مبدل می کند، و بهمین جهت لازم است انتخاباتی جدید انجام گیرد.
XS
SM
MD
LG