لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

تهران در تدارک عملیات جدید ضد اینترنتی


مقامات ایران مدت هاست تلاش می کنند مانع از دسترسی مردم به وب سایت هائی شوند، که به اعتقاد آنها رژیم اسلامی را تضعیف می کنند
مقامات ایران مدت هاست تلاش می کنند مانع از دسترسی مردم به وب سایت هائی شوند، که به اعتقاد آنها رژیم اسلامی را تضعیف می کنند
رئیس پلیس سایبری ایران راه اندازی عملیاتی جدید علیه نرم افزاری را تدارک می بیند که به بسیاری از مردم ایران اجازه می دهد سانسور اینترنتی رژیم را دور بزنند. خبرگزاری فرانسه این خبر را روز، یکشنبه، به نقل از گزارش های منعکس در رسانه های ایران منتشر کرده است.

عملیات، به گفته کمال هادیانفر، رئیس این واحد تخصصی پلیس، وی پی ان های (VPN) موسوم به شبکه خصوصی مجازی را هدف می گیرد، که با استفاده از کدهائی رمز و امن، فیلترهای سانسور کننده ای را دور می زنند که مقامات ایران روی اینترنت کار گذاشته اند.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای هادیانفر می گوید توافق شده است کمیسیونی تشکیل شود تا وی پی ان های غیر مجاز را مسدود کند.

به گفته آقای هادیانفر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از کاربران اینترنت در ایران از وی پی ان استفاده می کنند - که بیش از ۷ میلیون از ۳۶ میلیون جمعیت این کاربران را تشکیل می دهند.

آقای هادیانفر گفت این کمیسیون حتی بر وی پی ان های مجاز نیز که فقط مورد استفاده نهادهائی نظیر هواپیمائی ها، وزارتخانه ها و سازمان های و بانک های دولتی است، نظارت خواهد کرد.

مقامات ایران مدت هاست تلاش می کنند مانع از دسترسی مردم به میلیون ها وب سایت هائی شوند، که به اعتقاد آنها رژیم اسلامی را تضعیف می کنند. فیس بوک، توئیتر، صفحات اینترنتی بی بی سی و سی ان ان ، بسیاری از سایت های توزیع کننده اطلاعات گوناگون، بلاگ ها، و نیز شبکه های پورنو ازجمله وب سایت های هدف گرفته شده هستند.

آقای هادیانفر گفت بعضی وب سایت ها مستهجن، و برخی دیگر عناد رسمی با نظام جمهوری اسلامی دارند، و افزود به دلیل مصلحت مردم و ممانعت از فروپاشی خانواده هاست که فیلترینگ اینترنت انجام می گیرد.

اقدامات جمهوری اسلامی علیه اینترنت، پس از گزینش مجدد محمود احمدی نژاد به مقام ریاست جمهوری در انتخابات مورد اختلاف سال ۲۰۰۹، که به برگزاری اعتراض هائی گسترده و اغلب سازمان یافته از طرق اینترنت منجر شد، شدت گرفته است.

بسیاری از کابران اینترنت در ایران عادت کرده اند که با استفاده از وی پی ان ها، و یا پروکسی های آی پی(IP Proxy) سانسورها را دور بزنند.

اما عموما با تکنیک های پیچیده تر و کار گذاشته توسط مقاماتی روبرو شده اند، که در عین حال در تدارک راه اندازی اینترنت اسلامی مدار بسته ای هستند که به اعتقاد بعضی ها هدف آن ریشه کن ساختن اینترنت جهانی در ایران است.
XS
SM
MD
LG