لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

رفسنجانی:‌فیس بوک امر مبارکی است


خبرگزاری فرانسه از تهران در گزارشی نوشته است: فیس بوک، به توصیف اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران - کشوری که اغلب دسترسی به این شبکه اجتماعی را مسدود می کند- «امر مبارکی» است که به جنبش های آزادی خواه و درگیر در مبارزه با ظلم و ستم کمک می کند.

خبرگزاری ایسنا، اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی را نقل می کند که گفته است «شاهدیم یک صفحه فیس بوک، که برای مردم هزینه ندارد، تبدیل به چندین دستگاه تلویزیون و رادیو می شود، که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد».

رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به گزارش روز سه شنبه ایسنا، که بعدا توسط چندین روزنامه و سایت نیز نقل شد، گفته است «ویدیو و یا تصویری که با موبایل ها گرفته می شود، به دنیا منتقل می شود، که به نظر من این امری مبارک برای دنیاست».

ایران منظما دسترسی به فیس بوک را در چارچوب سانسور اینترنت می بندد. این ممنوعیتی است که سایت محبوب و مشهور یوتیوب، سایت های غیر انگلیسی گوگل، و میلیون ها صفحه از صفحات رسانه های خارجی را نیز در بر می گیرد.

اما بسیاری از مشترکین وب سایت ها با استفاده فیلتر شکن های موسوم به وی پی ان – که فروش آنها در ایران ممنوع است - توانسته اند از سد فیلترینگ بگذرند.

رفسنجانی که در دوران ریاست جمهوری اش در سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ حامی اصولی نسبتا معتدل بود، استدلال خود را در حمایت و طرفداری از آسان سازی راه دسترسی به اینترنت و ماهواره ها را چنین مطرح کرده است که «اگر بخواهیم جلوی یک چیزی گرفته شود، ده تای دیگر سبز می شود. وقتی مردم راه اطلاعات را پیدا کردند، نمی شود آنها را متوقف کرد».

به گفته رفسنجانی، گرچه «برخی خوششان نمی آید، اما اگر اساسی به سعادت بشریت فکر کنیم، و علیه ظلم و ستم و بیداد و ستمگری حرکت کنیم، شاهد خواهیم بود که اگر این رسانه ها وجود نداشته باشند، خطرناک خواهد بود».

اقدامات جمهوری اسلامی در مورد سانسور اینترنت از سال ۲۰۰۹ شدت گرفت که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری کنونی در پی انتخاباتی مورد اختلاف و برانگیزنده اعتراض هائی ضد دولتی و سازمان یافته به کمک اینترنت، مجددا به این مقام برگزیده شد.

رفسنجانی اکنون ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد که مشورت دادن به خامنه ای وظیفه آن است.

رفسنجانی در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران شخصیتی عملگرا محسوب می شود اما بخش عمده ای از نفوذ خود را در مقابل تندروهائی که مجلس و نیروهای نظامی را در کنترل دارند از دست داده است .
XS
SM
MD
LG