لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۲

نظام بانکی ۵۴۰۰۰ میلیارد تومان طلب دریافت نشده دارد


محمود بهمنی رییس بانک مرکزی ایران
محمود بهمنی رییس بانک مرکزی ایران
محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران به خبرگزاری دولتی ایران گفته است مطالبات عقب افتاده نظام بانکی در ایران معادل ۵۴ هزار میلیارد تومان است.

رئیس بانک مرکزی روشن نکرده است که بدهکاران چه موسسات یا کسانی هستند، و چه میزان از این بدهی متعلق به بانک مرکزی است، ولی اشاره کرده است که «علاوه بر وجود مطالبات معوق سیستم بانكی باید ۱۵ تا ۱۷ درصد سپرده قانونی [نزد بانک مرکزی] ذخیره شود و به همین دلیل باید منابع موجود درصدی از نیازها را پاسخ دهد.»

آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی ایران حاکی از آن است که حجم استقراض دولت از نظام بانکی کشور از آغاز ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد تا کنون بیش از ۴ برابر شده است و از ۱۱۰۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۴۰۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران روشن نکرده است که آیا بدهی دولت به نظام بانکی در مطالبات ۵۴۰۰۰ میلیارد تومانی بانکها لحاظ شده است یا نه. این موضوع قابل تحقیق نیست، زیرا بانک مرکزی ایران در ۴ سال اخیر ترازنامه ای منتشر نکرده است.

علاوه بر این میزان حجم پول در گردش ایران در سال ۱۳۸۶ معادل ۵۳ هزار میلیارد تومان بوده است. سایت بانک مرکزی ایران فاقد آمار جدید از پول در گردش است. با این حال مقایسه ای میان مطالبات معوقه نظام بانکی با میزان حجم پول درگردش (در سال ۱۳۸۶) نشان میدهد که نظام بانکی ایران در معرض خطر بزرگی قرار دارد.


آقای بهمنی در این مصاحبه تحریم بانک مرکزی توسط کشورهای غربی را «سیاسی» خواند، اما تبه طور ضمنی تایید کرده است که وجود تحریم ها بر فعالیتهای بانک مرکزی تاثیر گذاشته، اگرچه به گفته وی، هنوز «بسیاری از بانک مرکزی انتظاراتی دارند.»

به گفته آقای بهمنی «در مقابل یك واحد عرضه، چهار واحد تقاضا [از بانک مرکزی] وجود دارد» که بانک مرکزی قادر به پاسخگویی آن تقاضاها نیست.

آقای بهمنی به توجه به حساس بودن شرایط اقتصادی ایران و تاثیرات روانی مشکلات اقتصادی خواهان آن شده است که از اظهارنظرهای منفی نسبت به اقتصاد خودداری کنند: «از تمام مسوولان و اقتصاددانان و اساتید می خواهم كه علاوه بر مشاوره های اقتصادی مناسب، دیدگاه های مناسبی را ارایه دهند.»
XS
SM
MD
LG