لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

ايران: بخشش بدهی نيکاراگوئه و عرضه وام تازه


جمهوری اسلامی ايران بدهی نيکاراگوئه را مورد بخشودگی قرار داده و يک وام ۲۵۰ ميليون دلاری تازه به آن کشور اعطا کرده است.

بنا به گزارش دیسپچ آنلاین dispatch online علی سعيدلو معاون امور بين الملل رييس جمهوری ايران، در ماناگوئه پایتخت نیکاراگوئه اعلام کرد دولت ايران هم اکنون آماده است بدهی های دوران جنگ سرد را که بالغ بر ١۶۴ ميليون دلار می شود مورد بخشودگی قرار دهد، و يک وام تازه ۲۵۰ ميليون دلاری به نيکاراگوئه جهت توسعه و عمران، اعطا کند.

دانيل اورتگا، رييس جمهوری ساندنيست ها که در دوره اول رياست جمهوری خود با خريد نفت اعتباری از ايران - که هرگز بازپرداخت نشد - از اين خبر خوش برای نيکاراکوئه استقبال کرد.

پس از گذشت نزديک به ۲۶ سال با احتساب بهره، بدهی نيکاراگوئه به ايران بيش از سه برابر شده بود. اورتگا چندين بار درخواست لغو بدهی از ايران را از زمان بازگشت به قدرت در سال ۲۰۰۷، مطرح کرده بود.

در اين گفتگو ها نحوه استفاده از وام جدید ۲۵۰ ميليون دلاری ايرانمشخص نشده و روشن نیست وام تازه قرار است بدهی خصوصی تلقی شود يا عمومی. اورتگا در اظهاراتی مبهم گفت: ما بايد ببينيم اين پول را در کجا بکار خواهيم برد.

بر اساس قوانين نيکاراگوئه، دولت فقط اجازه دارد که با تصويب پارلمان اقدام به دريافت وام يا قبول بدهی کند. اما قانونگذاران اپوزيسيون می گويند که هيچ اطلاعی در مورد دريافت وام از ايران ندارند.

کارلوس لاگراند، عضو کميسيون بودجه نيکاراگوئه، گفت: اگر پيشنهاد وامی بود می بايست که از طريق کميسيون اقتصاد و بودجه ارائه می شد در صورتيکه ما چيزی دريافت نکرده ايم. لاگراند افزود: ما کشوری فقير و بشدت بدهکاريم، در نتيجه هر وام يا بدهی تازه ای را که بخواهيم تقبل کنيم بايد شرايط معينی داشته باشد. يکی ديگر از اعضای کميسيون که در اين مورد از او سؤال شد، گفت: در مورد ارائه وام ايران اطلاعی نداريم.

در همین حال ديپلمات ايرانی در ماناگوئه اعلام کرد دولت متبوع وی آماده است وعده پيشين خود را برای ساخت يک کارخانه لبنيات در نيکاراگوئه به اجرا گذارد. سعيدلو در ملاقات خود در سه شنبه شب با اورتگا در کاخ رياست جمهوری گفت: ما ماشين آلات را آماده داريم و فقط منتظر شما هستيم به ما بگوييد که آنها را در کجا نصب کنيم.

ديپلمات ايرانی گفته است: پس از اين پروژه ها اميدواريم کارهای بسيار بزرگتری را به انجام رسانيم تا از پتانسيل خود برای کسب نتايج بهتر برای هر دو کشور، استفاده به عمل آوريم.
سعيدلو گفت: دولت ايران مشتاقانه منتظر حضور اورتگا در شانزدهمين نشست کشورهای غيرمتعهد است که در روزهای ٣۰ و ٣١ ماه اوت در تهران، برگزار خواهد شد.

قبلا ایران وعده های بزرگی به نیکاراگوئه داده بود برای ساختمان نيروگاه برقابی به ارزش ۲٣۰ ميليون دلاری و ايجاد بندر آب عميق به ارزش ٣۵۰ ميليون دلار. اما تنها سرمايه گذاری ايران در نيکاراگوئه که در حال فعالیت است، يک کلينيک بهداشتی يک ميليون دلاری در ماناگوئه بوده است.
سعيدلو با تکرار اينکه ايران «تنها به دنبال صلح است» به اورتگا گفت: ما بايد دشمن را بشناسيم و در برابر تلاشهايش متحد شويم. دانيل اورتگا نيز از اهميت صلح سخن گفت و از اينکه برخی کشورها از بهانه خطر ايران برای ممانعت از توليد انرژی اتمی استفاده می کنند، اظهار تاسف کرد.

در همين حال شماری از قانونگذاران جمهوريخواه در ايالات متحده بارها نگرانی خود را در مورد دخالت ايران در نيکاراگوئه و ساير کشورهای آمريکای لاتين، مطرح کرده اند. ایلیانا راس لیتنن، رييس کميته امور خارجی مجلس نمايندگان آمريکا، با مطرح کردن اين موضوع از دولت اوباما خواست موضع سخت تری در برابر تاخت و تاز ايران در آمريکای اتخاذ کند.

رييس کميته امور خارجی مجلس نمايندگان آمريکا گفت: در ماه ژانويه، احمدی نژاد از ايران در سفری به منطقه با ديدار از ديکتاتورها در ونزوئلا، نيکاراگوئه، کوبا و اکوادور، تلاش کرد که اتحادی بر اساس نفرت از ايالات متحده و تعهد به حکومت استبدادی، تشکيل دهد.

ایلیانا راس لیتنن، در سخنرانی خود در يازدهم ماه مه در مرکز سياستگذاری برای نيمکره غربی در دانشگاه ميامی، افزود: ما نبايد تعجب کنيم اگر رهبران اين کشورها از او با آغوش باز استقبال کنند. همانطور که ايالات متحده و متحدان آن تحريمهای عليه جمهوری اسلامی ايران را تشديد می کنند، احمدی نژاد نيز در تلاش برای شناسايی کشورهايی است که به او کمک کنند تا تحريم ها را دور بزند.
XS
SM
MD
LG