U.S. President Joe Biden meets with Israel's President Reuven Rivlin at the White House in Washington
دیدار رئیس جمهوری آمریکا و اسرائیل در کاخ سفید، روز دوشنبه در واشنگتن

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در جریان دیدار با روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل در واشنگتن گفت تحت نظارت من، ایران هیچ‌گاه به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار که عصر دوشنبه هفتم تیر انجام شد گفت: امروز در مورد شماری از چالش‌ها از جمله ایران گفت‌وگو می‌کنیم. اما من این را می‌توانم بگویم که تحت نظارت من، ایران هیچ‌گاه به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

جو بایدن افزود: من دستور حملات هوایی دیشب را صادر کردم که هدف آن سایت‌هایی بود که گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران و مسئول حملات اخیر به کارکنان آمریکایی در عراق از آنها استفاده می‌کردند و من اختیار قانونی صدور چنین دستوری را دارم. 

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: من همچنین می‌خواهم واضح بگویم همان طور که گفتم، تیم من از نزدیک با تیم دولت جدید اسرائیل همکاری می‌کند. من مشتاقم به زودی میزبان نخست وزیر بنت باشم. آقای بایدن همچنین گفت آمریکا «به طور کامل» از عادی سازی روابط بین اسرائيل و کشورهای خاورمیانه حمایت می‌کند و اشاره کرد که اسرائیل در این زمینه پیشرفت‌هایی را در ارتباط با کشورهایی در آفریقا داشته است.

آقای بایدن گفت حمایت آمریکا از اسرائيل آهنین است و بر تعهد ایالات متحده به اسرائيل برای دفاع از خود تاکید کرد.

روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل هم گفت: من بسیار خرسندم که بار دیگر در کاخ سفید و با شما، رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار می‌کنم. من چیزی را تکرار می‌کنم که همه از آن با خبر هستند ولی اسرائیل دوست و متحدی بزرگتر از ایالات متحده آمریکا ندارد.

اسرائيل نگران برنامه هسته‌ای ایران است اما تهران می‌گوید به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. اسرائيل همچنین برنامه موشکی ایران و حضور نیروهای نظامی این کشور در سوریه را تهدیدی برای خود می داند. اسرائيل مخالف بازگشت آمریکا به برجام است اما ایالات متحده می‌گوید دیپلماسی بهترین روش برای بازداشتن ایران از رسیدن به تسلیحات هسته‌ای است.

Commander Jessica McNulty - Pentagon - DoD
پنتاگون به بخش فارسی صدای آمریکا: حمله به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران ضروری بود
وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا و در مورد حملات هوایی آمریکا به تاسیسات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوریه گفت: ما همواره حق واکنش نشان دادن در زمان و مکان مورد انتخاب خود برای حمایت و دفاع از مردم را برای خود محفوظ می‌دانیم.