لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۴

دفاع سناتور منندز از حمله به تاسیسات شبه نظامیان: دولت پرزیدنت بایدن یک راهبرد جامع در قبال ایران را به اجرا بگذارد


سناتور باب منندز، عکس از آرشیو
سناتور باب منندز، عکس از آرشیو

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با صدور بیانیه‌ای و در واکنش به حمله هوایی ایالات متحده به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران گفت ایالات متحده همواره باید آماده اقدامات قاطع برای حفظ نیروها و منافع ما در مقابل حملات باشد.

سناتور منندز در این بیانیه که روز دوشنبه هفتم تیر منتشر شده گفت:‌ «من اطلاعات بیشتری از دولت در روزهای آینده در مورد جزئیاتی که موجب این حمله شد، هرگونه تهدید حتمی که باور داشتند ممکن است علیه ما باشد و جزئیات بیشتر در مورد قانونی بودن مجوزی که دولت به آن استناد کرده، خواهم خواست.»

سناتور منندز با اشاره به اینکه در طول سال گذشته، گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران به طور فزاینده‌ای افراد و دارایی‌های آمریکا را هدف قرار داده‌اند گفت: «از دولت پرزیدنت بایدن می‌خواهم که یک راهبرد جامع در قبال ایران را به اجرا بگذارد که رسیدگی به تمام رفتارهای خطرناک تهران از جمله مقابله با حملات مداوم علیه ایالات متحده در عراق و اقداماتی که دولت عراق را تضعیف می‌کند، شامل شود.»

بیانیه سناتور اینهاف

سناتور جیمز اینهاف، نماینده جمهوری‌خواه ایالت اوکلاهما در سنای آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای گفت: «حملات مستمر ایران به کارکنان آمریکایی از سوی گروه‌های نیابتی را نمی‌توان تحمل کرد. هر چند اقدام بایدن برای حمله دفاعی به این نیروهای نیابتی در سوریه و عراق را تحسین می‌کنم، ولی باور داریم چنین اقداماتی پیش از این باید انجام می‌شد.»

سناتور اینهاف افزود: «علاوه بر این، دولت فعلی به جای مسئول نگه داشتن ایران در مورد فعالیت‌های تروریستی، مشغول کار برای رفع تحریم‌های ایران و بازگشت به توافق اتمی ناکام است که به لحاظ مادی ایران و همان گروه‌های نیابتی که نیروهای آمریکایی را برای کشتار هدف قرار می‌دهند، غنی می‌کند. ما نیاز به نگرشی متمرکز و واضح از سوی پرزیدنت بایدن درمورد ایران نیاز داریم نه نگرشی که هرازگاهی به تهدیدها واکنش نشان دهد ولی در بیشتر موارد سعی می‌کند آن را آرام کند.»

سناتور کریس مورفی،‌ نماینده دموکرات ایالت کانتیکت هم با صدور بیانیه‌ای گفت در مورد این حمله نظامی، توضیحاتی را درخواست کرده است.

واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل هم در مورد این حمله گفت: ما گزارش‌ها در مورد حمله هوایی آمریکا در ناحیه مرزی عراق و سوریه را دیده‌ایم. دبیرکل سازمان ملل کماکان نگران وضعیت نامتعادل در منطقه است. او بار دیگر از همه طرف‌ها می‌خواهد خویشتنداری به خرج داده و از خطر هرگونه خارج شدن اوضاع از حالت عادی، پرهیز کنند که ممکن است تلاش‌های دیپلماتیک برای پیدا کردن تنش‌ها در منطقه را بی‌اثر کند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، عصر روز یکشنبه ششم تیر به وقت واشنگتن با صدور بیانیه‌ای از حمله نظامی ایالات متحده در این روز به مواضع «شبه نظامیان مورد حمایت ایران» در مناطق مرزی عراق و سوریه خبر داد.

XS
SM
MD
LG