لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

گزارش تحلیلی جروزالم پست: پهپاد ایران با برد «هفت هزار کیلومتر» هشداری برای اسرائیل است


شاهد ۱۲۹
شاهد ۱۲۹

به نوشته «جروزالم پست»، منابع خبری ایران مدعی هستند که پهپاد جدید ساخت این کشور از نظر تئوری، می‌تواند برای پروازهای طولانی برنامه‌ریزی شود، و سپس در مکان دیگری فرود آید.

این روزنامه اسرائیلی با استناد به گزارش سایت‌های ایران از جمله «تسنیم» که از رونمایی پهپاد جدید ساخت ایران با برد هفت هزار کیلومتر خبر داده بودند، این موضوع را چالشی برای آمریکا، ‌و هشدار واضحی برای اسرائیل دانست.

به نوشته این روزنامه علی‌رغم اینکه هنوز این پهپاد در یک پرواز واقعی چنین مسافت طولانی را طی نکرده است (در مسیری از تهران به ریکیاویک) ایران در حال ارسال پیام هشداردهنده است که می‌تواند با این‌ سلاح اسرائیل را هدف قرار دهد.

سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که این پهپاد جدید، هفت هزار کیلومتر برد دارد. این بدان معنی است که این پهپاد می‌تواند از ایران، و از طریق یمن یا سوریه بر فراز اسرائیل پرواز کند و به پایگاه خود بازگردد.

ایران اخیرا ار پهپادی به نام «غزه» رونمایی کرده است که‌ اشاره مشخصی به درگیری یازده روزه اخیر اسرائیل و حماس است.

مشخص نیست که آیا پهپاد دارای برد هفت هزار کیلومتری، همان پهپاد جدید غزه است، یا به نوع دیگری اشاره دارد.

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از چهره‌های اصلی برنامه پهپادی ‌و موشکی ایران است.

سایت تسنیم به نقل از فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در حال تشریح دستاوردهای فناوری و علوم بود، نوشت که امروز ایران دارای پهپادهایی است که قادر به طی مسافت هفت هزار کیلومتر هستند و در هر مکانی که بخواهند فرود می‌آیند.

در این گزارش آمده است که پهپاد جدید غزه، «شاهد ۱۴۹» نام دارد که از «شاهد ۱۲۹» بزرگتر است.

نشریه نیوزویک، ژانویه گذشته گزارش داد که احتمالا ایران یک پهپاد به یمن فرستاده است که می‌تواند تهدیدی برای اسرائیل باشد.

در ماه مه، ایران در اعزام یک پهپاد از عراق و از مسیر سوریه به حریم‌ هوایی اسرائیل نقش داشت که البته اسرائیل این پهپاد را سرنگون کرد.

به گفته فرمانده سپاه، حسین سلامی، پهپاد جدید شاهد قادر به حمل ۱۳ بمب است.

این پهپاد جدید دوربرد بر خلاف پهپادهای «کامیکازی» (انتحاری) ایران، قادر به پرواز، حمله به یک هدف خاص مانند موشک کروز، و فرود است.

XS
SM
MD
LG