Meeting of the JCPOA Joint Commission, in Vienna
محل برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین

پولیتیکو در گزارشی نوشت هر چند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در وین ادامه دارد، ولی تاکنون موافقت‌های اندکی حاصل شده است و شاید نتیجه‌گیری به بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران موکول شود. 

این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت منتشر شده می‌گوید دو طرف در مورد این که کدام یک از تحریم‌های آمریکا باید در این دور لغو شود، متوقف شده‌اند. همچنین در مورد این که فعالیت‌های هسته‌ای ایران باید به چه سطحی بازگردد، هنوز توافقی حاصل نشده است.

شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی هم در گزارشی اعلام کرد ایالات متحده اصرار دارد فهرستی از ۵۰۰ شخص حقیقی و حقوقی تحریم‌شده از سوی آمریکا، دست نخورده بماند.

ایران پیشتر اعلام کرده بود آمریکا باید بیش از ۱۵۰۰ فقره تحریم را لغو کند.

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، پیشتر در پیامی در توئیتر به فوری و اضطراری بودن این مسئله اشاره کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شود؛ انتخاباتی که قرار است بیش از یک ماه دیگر برگزار شود.

یک دیپلمات آگاه که نامی از او برده نشده به پولیتیکو گفت: «وقتی رهبری تازه‌ای در ایران برقرار شود، ممکن است امور خیلی دشوار شود. هدف ما در این دور چهارم گفت‌وگوها این است که به متن جامعی دست یابیم که عناصر اصلی یک توافق‌ در آن لحاظ شده باشد.»

او افزود: «این هدفی بسیار جاه‌طلبانه است و البته هیچ تضمینی هم وجود ندارد که ما بتوانیم به آن دست پیدا کنیم.»

هیات‌های ایران و آمریکا در یک ماه گذشته مذاکرات غیر مستقیمی را برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای انجام داده‌اند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد.

White House press secretary Jen Psaki speaks during a briefing at the White House, Tuesday, May 4, 2021, in Washington. (AP…
جن ساکی: تحریم‌های ایران تنها زمانی برداشته می‌شود که ایران به تعهدات هسته‌ای عمل کند
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه در کنفرانس خبری روزانه در پاسخ به این سوال که کاخ سفید پس از سه دور مذاکره چه راه حلی برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به تسلحیات هسته‌ای در صورت شکست دپیلماسی دارد، با اشاره به سخنان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر جدی بودن ایرانی‌ها در مذاکره، گفت که ادامه مذاکرات در وین نشانه خوبی است و مذاکرات پیشرفت‌هایی داشته است.