FILE PHOTO: Iranian-British aid worker Nazanin Zaghari-Ratcliffe is seen in an undated photograph handed out by her family

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری رتکلیف به رسانه‌های ایران خبر داد که موکلش پس از پنج سال حبس  از زندان «آزاد شد».

 نازنین زاغری در یک سال گذشته و به دلیل شیوع ویروس کرونا با «پابند الکترونیک» و در حصر خانگی سال پایانی مجازات خود را سپری کرد.

اما هنوز معلوم نیست که آیا خانم زاغری اجازه ترک ایران را دارد یا نه. ضمن این که به گفته وکیلش در پرونده دیگری از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران وقت رسیدگی برای ۲۴ اسفند ۹۹  تعیین شده و نازنین زاغری باید برای اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» پاسخگو باشد. 

نازنین زاغری رتکلیف که به عنوان مدیر پروژه با بنیاد خیریه تامسون رویترز همکاری می‌کرد، در ١٥ فروردین ١٣٩٥ به هنگام خروج از ایران پس از یک سفر خانوادگی به ایران به همراه دخترش، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

اتهام او مشارکت در «براندازی نرم» جمهوری اسلامی از طریق همکاری با مؤسسات و شرکت‌های خارجی عنوان شده است. ریچارد رتکلیف این اتهامات علیه او را «مضحک» عنوان کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تائید کرده در مقاطعی با مقامات بریتانیا درباره پرداخت پول در ازای آزادی یک بریتانیایی ایرانی تبار گفت‌و‌گو داشته است. به نوشته گاردین،  ظریف گفته بود که اگر بریتانیا این پول را آزاد می کرد، او نیز برای رهایی نازنین زاغری از زندان رایزنی می کرد.

نازنین زاغری و دخترش گابریلا - آرشیو
تائید ضمنی باج‌خواهی؛ ظریف گفت که اگر بریتانیا میلیون‌ها پوند پرداخت می‌کرد، او برای آزادی زاغری تلاش می‌کرد
تائید ضمنی باج‌خواهی؛ ظریف گفت که اگر بریتانیا میلیون‌ها پوند پرداخت می‌کرد، او برای آزادی زاغری تلاش می‌کرد

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط حکومت جمهوری اسلامی با هدف اخاذی و امتیازگیری از کشورهای دیگر را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.