لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

بعد از تحمل چهارسال زندان؛ نازنین زاغری بار دیگر با اتهامات جدید به دادگاه برده می‌شود


نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران

همسر نازنین زاغری، شهروند دو تابعیتی ایرانی‌-بریتانیایی، اعلام کرده است که رژیم جمهوری اسلامی با طرح اتهامات تازه‌ای علیه خانم زاغری قصد دارد بار دیگر او را محاکمه کند.

به گزارش اسکای‌نیوز، نازنین زاغری به دلیل شیوع کرونا به طور موقت، به جای زندان در حبس خانگی در تهران به سر می‌برد. همزمان ریچارد ردتکلیف، همسر او، اعلام کرده است که به خانم زاغری گفته شده است باید ساکش را جمع کند و روز دوشنبه با خود به جلسه دادگاه جدید بیاورد.

آقای ردتکلیف در ادامه افزود: «ما نمی‌دانیم که روز دوشنبه چه اتفاقی خواهد افتاد. ما نمی‌دانیم که آنها تهدید به زندان خود را تا کجا و چه زمانی عملی می‌کنند.»

پیش از این نیز آقای ردتکلیف گفته بود که جمهوری اسلامی ایران، همزمان با نزدیکی آزادی نازنین زاغری رتکلیف، قرار است او را برای پرونده جدیدی در روز یکشنبه محاکمه کند.

همسر نازنین زاغری همچنین با دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا درباره وضعیت همسرش گفت‌وگو کرده و بر حق دسترسی کنسولی بریتانیا برای خانم زاغری تاکید کرده است.

دومینیک راب، وزیرخارجه بریتانیا، در توییتی تداوم رفتارهای جمهوری اسلامی با نازنین زاغری را «غیرقابل‌قبول و توجیه‌ناپذیر» توصیف کرد و نوشت: «این کار اعتبار ایران را خدشه‌دار می‌کند و به نازنین و خانواده‌اش آسیب سنگینی می‌زند. ایران باید به حبس فرمایشی او و کلیه شهروندان دوتابعیتی بریتانیا پایان دهد.»

نازنین زاغری خرداد ۱۳۹۵ هنگام بازگشت به لندن، توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت و توسط دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

او با بنیاد خیریه تامسون رویترز همکاری داشت که این بنیاد به توسعه رسانه در سراسر جهان کمک می‌کند. اتهام او مشارکت در «براندازی نرم» جمهوری اسلامی از طریق همکاری با مؤسسات و شرکت‌های خارجی عنوان شده است. ریچارد رتکلیف این اتهامات علیه او را «مضحک» عنوان کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی با هدف اخاذی و امتیازگیری از کشورهای دیگر را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG