A Saudi military officer walks next to what was described a misfired Iranian cruise missile used in an attack this weekend that…
در سال های اخیر عربستان سعودی بارها قطعات موشک‌ها و پهپادهای سرنگون شده را به نمایش گذاشته که به گفته ارتش آن کشور توسط ایران در اختیار حوثی‌های یمن گذاشته شده است

چند روز پس از این که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هزینه جمهوری اسلامی برای حمایت از نیروهای نیابتی اش را ۱۶ میلیارد دلار دانست، جانشین فرمانده سپاه پاسداران تلویحا اذعان کرد که جمهوری اسلامی میلیاردها دلار برای حضور نظامی در منطقه هزینه کرده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در روز یکم مهر ماه ادعای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، را که گفته بود «ایران از صلح حمایت کرده و با افراط‌گرایی مقابله می‌کند»، به چالش کشید. خانم اورتگاس گفت که مقامات جمهوری اسلامی به جای هزینه کردن برای مردم ایران، ۱۶ میلیارد دلار هزینه نیروهای تروریستی خودشان در منطقه کرده‌اند.

به تازگی حسین فدوی، جانشین فرمانده سپاه، در یک برنامه تلویزیونی با خودداری از ارائه رقم دقیق هزینه حضور منطقه‌ای ایران از سال ۲۰۰۶ تاکنون، تنها مدعی شد که این رقم کمتر از هزینه جنگ هشت ساله ایران و عراق بوده است. ایران در آن جنگ ۲۰ میلیارد دلار هزینه کرده بود.

خانم اورتگاس هفته گذشته گفته بود: «واقعیت این است که رژیم ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون، بیش از ۱۶ میلیارد دلار هزینه نیروهای نیابتی ترور و متحدان خود کرده است. این پولی است که رژیم از مردم ایران دزدید و باید به آنها باز می‌گشت

Saudi Arabia's Minister of State for Foreign Affairs Adel al-Jubeir and U.S. Special Representative for Iran Brian Hook attend a joint news conference, in Riyadh
عربستان سعودی هم خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد؛ «اگر تحریم برداشته شود ایران متجاوزتر خواهد شد»
ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی خواستار تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران شده و گفتند تمام شدن این ممنوعیت، به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد بیش از پیش به مسلح کردن نیروهای نیابتی خود بپردازد و منطقه را بی‌ثبات کند.

هزینه های چند میلیارد دلاری جمهوری اسلامی برای نیروهای نیابتی خود در کشورهایی سوریه، لبنان، یمن، عراق، و دیگر کشورها در حالی است که بحران اقتصادی در داخل ایران مشکلات بسیاری برای مردم به وجود آورده است. رکود اقتصادی، تورم نجومی، بالا رفتن شدید قیمت‌ها، تداوم کاهش ارزش پول ملی، و آمار بالای بیکاری در سال‌های اخیر بارها موجب اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران شد. معترضان در کنار اعتراض به سوءمدیریت و فساد مقامات، با شعارهایی چون «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، به هزینه شدن سرمایه‌های کشور در منطقه اعتراض کردند.

اقدامات مداخله‌جویانه جمهوری اسلامی اعتراض کشورهای منطقه را نیز در پی داشته است و به ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و بحرین بارها به این اقدامات اعتراض کرده اند.

Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference to announce the Trump administration's restoration of sanctions…
مایک پمپئو: کارزار فشار حداکثری از دسترسی رژیم ایران به ۷۰ میلیارد دلار جلوگیری کرده‌ است
وزیر خارجه آمریکا بار دیگر ضمن موفقیت‌آمیز خواندن کارزار فشار حداکثری ایالات متحده علیه رژیم جمهوری اسلامی، تاکید کرد که آن کارزار مانع از دسترسی رژیم جمهوری اسلامی به ثروتی در حدود ۷۰ میلیارد دلار شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ که تحریم‌های گسترده‌ای را علیه رژیم ایران اعمال کرده، بارها تاکید کرده است که می‌خواهد مانع دستیابی این رژیم به پولی شود که آن را صرف نیروهای تروریستی خود در منطقه می‌کند.

 دولت آمریکا اعلام کرده است که کارزار فشار حداکثری علیه رژیم حاکم بر ایران آن قدر ادامه پیدا خواهد کرد تا آن رژیم از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست بردارد، از گروه‌های تروریستی حمایت نکند، و از ایجاد تنش و دخالت در کشورهای منطقه، و توسعه برنامه موشکی خودداری کند.