لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

مایک پمپئو: کارزار فشار حداکثری از دسترسی رژیم ایران به ۷۰ میلیارد دلار جلوگیری کرده‌ است


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر ضمن موفقیت‌آمیز خواندن کارزار فشار حداکثری ایالات متحده علیه رژیم جمهوری اسلامی، تاکید کرد که آن کارزار مانع از دسترسی رژیم جمهوری اسلامی به ثروتی در حدود ۷۰ میلیارد دلار شده است.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو روز پنجشنبه ۳ مهرماه در گفت‌وگو با برنامه رادیویی لری اوکانر گفت: «آمریکا در سه سال گذشته کارزار علیه ایران را رهبری کرده و بسیار موفقیت‌آمیز بوده است. رژیم اکنون پول کمتری در اختیار دارد. فکر می‌کنم میزان ثروتی که ما [رژیم ایران] را از آن محروم کرده‌ایم در حدود ۷۰ میلیارد دلار است. این ثروتی است که ما دزدسالاران مذهبی که امروز بر ایران حکومت می‌کنند را از دسترسی به آن محروم کرده‌ایم.»

او همچنین تاکید کرد: «ما سه سال و چند ماه گذشته را صرف تلاش برای قطع دسترسی رژیم [ایران] به پول، منابع ، ثروت، و ظرفیت ساخت سلاح هسته ای کرده‌ایم.»

پمپئو با اشاره به حذف قاسم سلیمانی به عنوان یکی از «برجسته ترین معماران کارزار ترور» رژیم در سراسر جهان و تلاش‌ها برای کارزار حداکثری علیه رژیم ایران افزود: «این [دستاوردهای آمریکا] رژیم را ضعیف کرده و باعث امنیت بیشتر آمریکا شده است. من به آن چه انجام داده‌ایم بسیار افتخار می‌کنم. این شرایط فضا را برای خبرهای خوبی که از دو هفته پیش در خاورمیانه داشتیم، فراهم کرده است.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی درباره عدم همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا عنوان کرد: «آنها می‌گویند که با ما اهداف مشترکی دارند؛ با این حال، آنها همچنان بر این عقیده‌اند که توافق هسته‌ای، برجام، چیز خوبی است. ما نمی‌دانیم که چه طور می‌توان این دو مساله را به طور همزمان در نظر داشت.»

آقای پمپئو گفت: «برجام باعث شده است آن‌ها بتوانند به کارزار تروریسم خود ادامه دهند. به دلیل این که پول و منابع مورد نیازشان را تامین می‌کند.» وی اظهار امیدواری کرد که «اروپایی‌ها به ما بپیوندند.»

دولت آمریکا پیش از این بارها تاکید کرده است که کارزار فشار حداکثری علیه رژیم حاکم بر ایران آن قدر ادامه پیدا خواهد کرد تا آن رژیم از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست بردارد، از گروه‌های تروریستی حمایت نکند، و از ایجاد تنش و دخالت در کشورهای منطقه، و توسعه برنامه موشکی خودداری کند.

پرزیدنت ترامپ بارها توافق هسته‌ای موسوم به برجام را «بدترین توافق ممکن» خوانده و دو سال پیش از آن خارج شد.

XS
SM
MD
LG