Shohre Aghdashloo_Nazanin Bonyadi_Googoosh_Ebi
واکنش تعدادی از هنرمندان ایرانی‌ ساکن آمریکا

واکنش‌های جهانی به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر جوان ایرانی، همچنان ادامه دارد و در ساعات گذشته، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، ورزشی، فرهنگی، و هنری به اجرای این حکم توسط حکومت ایران اعتراض و آن را به شدت محکوم کردند. پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اجرای حکم اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را یک اقدام خبیثانه و ظالمانه خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

همچنین هنرمندان و چهره‌های سرشناس مقیم آمریکا نیز با انتشار پیام‌های دیداری و نوشتاری، این اقدام جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

نازنین بنیادی، بازیگر و کنشگر حقوق بشر، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «امروز برای بسیاری از ایرانیان روز سختی بود. ما به تمام کسانی که برای نجات نوید افکاری فریاد زدند، امید داریم. و کسانی که همچنان ساکت هستند، جان چند انسان بیگناه دیگر باید از دست برود تا شما نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کنید؟»

 

گوگوش، خواننده مشهور بخشی از ترانه «قصه دو ماهی» را همراه با تصویری از نوید افکاری و پیام او به اشتراک گذاشت؛ پیامی که نوید افکاری در آن می‌گوید: «اگر من اعدام شدم، همه بدونید که یک انسان بیگناه، در حالی که با تمام توانش تلاش کرد و جنگید تا صداش رو بشنوند، اعدام شد. »

View this post on Instagram

#navidafkari 💔 #نوید_افکاری 🖤

A post shared by Googoosh (@googoosh) on

 

شهره آغداشلو، بازیگرنیز با انتشار ویدئویی در حساب کاربری خود در اینستاگرم،  به ديگر زندانيان عقيدتى كه «در زندان‌های مخوف جمهوری اسلامی، و در شرایطی غیرانسانی دربند هستند و زندگی آنها نیز در خطر است» اشاره كرد.

 

ابی، خواننده نیز در اینستاگرم خود، نام نوید افکاری را همراه با صفحه سیاهی به اشتراک گذاشت و نوشت: «وقتی تو گود حماقت، پهلوونمون فلک شد...»

 

فرامرز اصلانی، خواننده و آهنگساز تصویر شمعی را با نام نوید افکاری در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرد و با اشاره به اعدام او نوشت: «اینکار آنچنان با شتاب روی داد که نیز نگذاشتند این جوان برای واپسین بار با خانواده خود دیدار کند، در مورد یک گناهکار نیز اعدام کاری غیرانسانی است.»

View this post on Instagram

.⁠ پیش از آنکه همه چیز از راه “قانونی” بگذرد، و گناه او بی تردید روشن باشد، نوید افکاری در شیراز بدار آویخته شد. ⁠ اینکار آنچنان با شتاب روی داد که نیز نگذاشتند این جوان برای واپسین بار با خانواده خود دیدار کند. ⁠ در مورد یک گناهکار نیز “اعدام” کاری غیر انسانیست. ⁠ .⁠{دوستان نازنین، خواهش میکنم پیش از پیام منفی فرستادن، نوشته مرا خوب بخوانید و درک کنید. شاید هم دوبار بخوانید! سپاسگزار. } Before all legal avenues were explored, and his guilt be proven beyond “shadow of a reasonable doubt,” Navid Afkari was executed in Shiraz by hanging today. ⁠ The verdict was carried out with such haste, that he was even denied a last meeting with his family. ⁠ NO TO EXECUTIONS.⁠ .⁠ #FaramarzAslani #StopExecutions

A post shared by Faramarz Aslani (@faramarzaslaniofficial) on

 

نوید نگهبان، بازیگر نیز با انتشار پیامی دیداری، ضمن ابراز تأسف عمیق از اعدام غیرمنصفانه نوید افکاری، مرگ او‌ را به مادر و خانواده افکاری تسلیت گفت.

 

مری آپیک، بازیگر نوید افکاری را همراه با یک تصویر سیاه به اشتراک گذاشت و قتل «این قهرمان ملی» را به مادر ‌‌و خانواده او تسلیت گفت.

View this post on Instagram

با دلی پر از درد به مادر و خانواده گرامی افکاری، کشته شدن نوید افکاری قهرمان ملی مملکتمان را تسلیت میگویم. تا این حکومت سرنگون نگردد ایرانزمین در صلح و آرامش نخواهند بود. در چهل و یک سال گذشته نوید ها و ندا های بسیار ی در زندان‌ها خیابان‌ها و با طناب دار از دست رفته‌اند. باید گریست و باید چاره جست و فشار به سازمانهای بین المللی حقوق بشر آورد .شاید بشود راه حلی را بدست آورد.مردم ما در رنج و درد سالیان سال است که زیر دست این حکومت جلاد زندگی می‌کنند. با غم و اندوه همه هموطنانم خود را شریک میدانم. با امید به آزادی ایران زمین٫ جوانان و مردم غیور و قهرمان نازنین مملکتم. مری اپیک

A post shared by Mary Apick مری اپیک (@maryapick) on

 

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی مرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به سقوط ارزش ریال و گرانی سکه و دلار بود. جمهوری اسلامی ایران به رغم درخواست‌های گسترده جهانی برای جلوگیری از اعدام نوید افکاری، این ورزشکار را روز شنبه ۲۲ شهریور اعدام کرد. جمهوری اسلامی او را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود اما آقای افکاری، خانواده و وکلای او تاکید داشتند که سندی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و از اعترافات تحت شکنجه برای محکومیت او استفاده شده است. ماموران جمهوری اسلامی بعد از اعدام افکاری،‌ جسد او را تحت تدابیر شدید امنیتی در روستای سنگر، سپیدان استان فارس دفن کردند.

علاوه بر نهادهای مدافع حقوق بشر، مقام های سیاسی و نهادهای جهانی ورزشی نیز این اقدام را محکوم کردند.