Defense Secretary Lloyd Austin speaks during a briefing at the Pentagon in Washington, Thursday, May 6, 2021. (AP Photo/Susan…
لوید آستین در جریان کنفرانس خبری روز پنجشنبه در پنتاگون

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده با اشاره به ماموریت خروج نیروهای نظامی از افغانستان گفت این خروج طبق برنامه پیش می‌رود و افزود این عملیات سنجیده، منظم و امن دنبال می‌شود.

وزیر دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت و در یک کنفرانس خبری در پنتاگون گفت: در مورد افغانستان، پرزیدنت تصمیم گرفت حضور آمریکا در طولانی‌ترین جنگ خود را پایان دهد و ما همین را دقیق اجرا می‌کنیم. با گذشت کمتر از یک هفته، روند خروج طبق برنامه پیش می‌رود.

لوید آستین افزود: در همین زمان ما در ارتباط با شرکای امنیتی خود در افغانستان هستیم که با هم در اهداف مشترک خود با راه‌هایی جدید و متفاوت، همکاری می‌کنیم.

وزیر دفاع آمریکا گفت: بسیار افتخار می‌کنم به مردان و زنان نظامی که در ۲۰ سال گذشته خود را وقف این ماموریت مهم کرده‌اند. انجام داده‌اند.

لوید آستین همچنین گفت: همان ‌گونه که در بروکسل و در کنار متحدان‌مان گفتم، ما هر‌آن چه در توان داریم انجام می‌دهیم تا این خروج نظامی را سنجیده، منظم و امن انجام دهیم و نیروهای خود و متحدانمان را حمایت کنیم.

پرزیدنت بایدن ماه گذشته با اعلام «دشوار» بودن خروج تمامی نیروها تا یکم ماه مه اعلام کرد که این روند از یکم ماه مه آغاز خواهد شد و تا ١١ سپتامبر به پایان خواهد رسید.

بر اساس قرارداد صلح فوریه ٢٠٢٠ میان دولت دونالد ترامپ و گروه طالبان، قرار بود تمامی نیروهای خارجی تا روز ١١ اردیبهشت ۱۴۰۰ (یکم مه ٢٠٢١) از افغانستان خارج شده باشند و در عوض طالبان نیز حملات خود به سربازان خارجی و پایگاه‌های آنها را متوقف کند.

Pentagon spokesman John Kirby speaks during a briefing at the Pentagon in Washington, Friday, April 9, 2021. (AP Photo/Susan…
آمریکا برای تقویت امنیت روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان دو بمب‌افکن بی-۵۲ به منطقه اعزام کرد
وزیر دفاع ایالات متحده تصمیم گرفته است برای کمک به تامین امنیت روند خروج نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی از افغانستان، ماموریت ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور را در خاورمیانه تمدید کند.