لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۱

تشدید تدابیر امنیتی در کابل و سایر شهرهای بزرگ افغانستان همزمان با آغاز رسمی روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو


یک سرباز ارتش افغانستان در یک پست ایست و بازرسی در حومه کابل (رویترز، ۲۱ آوریل ۲۰۲۱)
یک سرباز ارتش افغانستان در یک پست ایست و بازرسی در حومه کابل (رویترز، ۲۱ آوریل ۲۰۲۱)

به گزارش آسوشیتدپرس، امروز شنبه ١١ اردیبهشت، مرحله نهایی خروج حدود ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی و ٧٠٠٠ سرباز ناتو از افغانستان، ٢٠ سال پس از شروع جنگ، آغاز شد.

در همین حال رویترز به نقل از یک منبع امنیتی، از تشدید تدابیر امنیتی در کابل و سایر شهرهای بزرگ افغانستان خبر داد.

بر اساس قرارداد صلح فوریه ٢٠٢٠ میان دولت دونالد ترامپ و گروه طالبان، قرار بود تمامی نیروهای خارجی تا امروز ١١ اردیبهشت ۱۴۰۰ (١ مه ٢٠٢١) از افغانستان خارج شده باشند و در عوض طالبان نیز حملات خود به سربازان خارجی و پایگاه‌های آنها را متوقف کند.

پرزیدنت بایدن ماه گذشته با اعلام «دشوار» بودن خروج تمامی نیروها تا ١ مه اعلام کرد که این روند از ١ مه آغاز خواهد شد و تا ١١ سپتامبر به پایان خواهد رسید.

طالبان، در واکنش، ضمن هشدار نسبت به عواقب این تصمیم، کنفرانس صلح بین‌الافغانی در ترکیه را تحریم و حملات به نیروهای دولتی را تشدید کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، نیز امروز در توییتی با اشاره به فرارسیدن ١ مه گفته است اعضای گروهش منتظر تصمیم‌گیری شورای رهبری درباره ازسرگیری حملات علیه نیروهای خارجی هستند.

این در حالی است که هفته گذشته ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، به طالبان هشدار داد در صورت حمله به نیروهای ناتو با «پاسخ سخت» روبرو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG